مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

ماجرای استعفای جنجالی حجت الاسلام دانشی مدیر کل ارشاد قم | حاشیه های دنیای موسیقی

  • ۱۵:۲۴
Image result for ‫کنسرت‬‎

پس لرزه های کنسرت قم؛ استعفای مدیرکل ارشاد


خبرگزاری فارس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استعفای «حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم موافقت کرد.
 
 متن استعفای دانشی و پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

متن استعفای «حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:

جناب آقای دکتر جنتی «زید عزه»

مقام عالی وزارت

با سلام و احترام

در رابطه با اتفاقات اخیر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم ، مطالب مشروحه ذیل را به استحضار می رسانم:

اینجانب قبل از این رویداد و حواشی تلخ و سنگین آن در مصاحبه مطبوعاتی هفته دولت با نظر داشت اینکه برپایی کنسرت در هر شکل و نوع آن در قم مصلحت وزارت ارشاد نیست رسماً اعلام کرده ام که برنامه ای برای اجرای کنسرت نداریم و آنچه روز  سه شنبه هشتم مهرماه اجرا شد به هیچ وجه کنسرت موسیقی نبوده و کمترین و کوچکترین تبلیغ رسانه ای مکتوب، مجازی و در فضای شهری و رادیو تلویزیونی از سوی این اداره کل به عنوان کنسرت موسیقی نداشته است.

اجرای این برنامه از نظر شکل و محتوی کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی بوده و با بهترین و پرتکرارترین موسیقی های صدا و سیما که بعضاً به طور زنده و صحنه ای از شبکه های متعدد صدا و سیما پخش می شود قابل رقابت است.

حاشیه و فضای سالن نیز در حین برگزاری برنامه تا حدود بسیاری وضع مطلوبی داشته اما بعد از پایان یافتن مراسم متاسفانه عده ای از بانوان رعایت حجاب اسلامی را نکرده اند و افرادی با انگیزه سیاسی صرفاً به گرفتن عکس از صحنه های نامناسب مبادرت ورزیده و این تصاویر را در اختیار بعضی از مراجع معظم و اعضاء محترم جامعه مدرسین گذاشته اند.

اینجانب دغدغه های مراجع عظام تقلید و اعضاء محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملاً درک نموده و عمیقاً به آن احترام می گذارم زیرا این دغدغه ها برخاسته از عمق باورهای دینی و اعتقادی و گرامیداشت‌ شأن شهر مقدس قم و حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (ع) می باشد و اینجانب در اولین فرصت پس از وقوع این حواشی در ملاقات های حضوری و مصاحبه های خود از آن عذرخواهی کرده ام.

اما اینکه با نظر داشت این موارد با توجه به رنجش خاطر این عزیزان، علی رغم اینکه هیچگونه تخلف عمدی از معیارهای دینی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته برای باز گذاشتن دست حضرتعالی در مدیریت این رویداد و کاهش انتقادات علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت محترم به ویژه در شرایط حساس کنونی لازم می دانم مراتب استعفای خود را به جنابعالی تقدیم دارم.

اینجانب افتخار دارم برای پاسداری از حریم اهل بیت عصمت و طهارت (س)، مرجعیت شیعه و حوزه های مقدس علمیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصول و ارزش های اساسی و مهم آن، ربع قرن عمر خود را در پرمخاطره ترین سال های پس از انقلاب در سربازی نظام مقدس جمهوری اسلامی و در نقاط مرزی غرب و شرق کشور گذرانده و بارها تا مرز شهادت پیش رفته ام و از این پس نیز همیشه و همواره سرباز کوچک جبهه فرهنگی نظام خواهم بود.

پاسخ علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای عباس دانشی

با سلام

و سپاس از خدمات ارزنده جناب عالی در طول دو دهه گذشته به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده، با عنایت به توضیحات جناب عالی در خصوص دغدغه های مراجع عظام تقلید نسبت به جایگاه شهر مقدس قم و حریم حرم مطهر کریمه اهل بیت (سلام اله علیها) و رنجش خاطر برخی از فضلای حوزه علمیه قم از برگزاری یک برنامه هنری با استعفای شما موافقت می شود.

از خداوند متعال سلامتی و مزید توفیقات شما را در خدمت به آرمان های مقدس جمهوری اسلامی خواستارم.مطالب مرتبط با موضوع


خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت ارشاد ضمن اشاره به بیانیه اعتراضی سه تن از نمایندگان استان قم در راستای اتفاقات رخ داده، اخبار منتشر شده پیرامون برکناری یا استعفای وزیر ارشاد را تکذیب کرد.

حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ما پیرامون شایعه استعفا یا کناره‌گیری علی جنتی وزیر ارشاد از این وزارتخانه، اظهار داشت: این مطلب را قویاً تکذیب می‌کنم. نه بحث کناره‌گیری و نه استعفا و نه حتی برکناری مطرح بوده است.

وی در پاسخ به اینکه عنوان می‌شود بعد از ایام عاشورا و تاسوعای حسینی برکناری وزیر ارشاد کلید می‌خورد و این مبنی بر اتفاقات رخ داده در شهر قم است، گفت: حتی از سوی مجلس نیز چنین موضوعی تاکنون مطرح نشده است، اما بواسطه اتفاقات رخ داده سه تن از نمایندگان قم نامه‌ای را در قالب یک بیانیه نوشته و از اتفاقات رخ داده ابراز ناخشنودی کرده اند.

وی گفت: در این مدت هم آقای جنتی و هم ما در وزارت ارشاد پیگیر موضوع بودیم و در مورد این مراسم که مخاطبان آن با پوشش نامناسب و عدم رعایت شئونات اسلامی حضور داشتند توضیحاتی دادیم. این حواشی به وجود آمده در این مراسم موجب نگرانی شده بود که در نهایت شخص مدیرکل استان قم هم عذرخواهی و استعفا کردند و وزیر ارشاد امروز با این استعفا موافقت نمودند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه حواشی به وجود آمده در شهر قم از سوی مخاطبین صورت گرفته، گفت: قصور در این زمینه در شهر قم صورت گرفت، اما تعمدی از سوی مدیر کل استان صورت نگرفته است. این برنامه اجرا شده معمول و متداول بود اما تخطی از سوی مخاطبان آن مشاهده شد. اینکه شخص مدیر کل عذرخواهی کرد به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی از سوی حاضران بود.

وی با اشاره به اینکه مدیرکل ارشاد استان قم خود یک روحانی خوش‌سابقه و اهل علم است، گفت: آقای دانشی روحانی خوش‌سابقه و اهل علم است ایشان ملبس به لباس روحانیت است و پس از توضیحاتی که وزیر ارشاد دادند ایشان نیز توضیحات را پذیرفته و با استعفای ایشان موافقت کردند.

نوش آبادی در پاسخ به سوالی پیرامون فشارها برای استعفای جنتی از وزارتخانه اضافه کرد: هیچ فشار و پیگیری برای استعفا و برکناری مطرح نیست شایعات برکناری وزیر ارشاد در همان روزی که وزیر ارشاد از همایش صنعت چاپ خارج می‌شدند مطرح شد که ایشان این استعفا را تکذیب کرد، اما اتفاقاتی که چند روز گذشته افتاد در نهایت منجر به کناره‌گیری مدیر کل قم شد. از آن برنامه نه وزیر مطلع بود و نه مسئولان ارشد ارشاد، بلکه حواشی آن مراسم هم برای ما و همه مسئولین باعث تأسف و تأثر شد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد  با تأکید بر اینکه شخص رئیس جمهور همواره تأکید می‌کند که باید یکسری مسائل و ملاحظات مدنظر قرار گیرد و رعایت شود، گفت: ایشان با این تأکیدات همواره تصریح می‌کنند که ارتباط امروز دولت با علما، حوزه علمیه و مراجع خوب و مناسب و قابل قبول است و ما اجازه نمی‌دهیم این روابط خوب و رو به تقویت که بارها هم آقای روحانی در ملاقات با مراجع آن را مطرح کردند خدشه وارد شود. به گفته سخنگوی ارشاد، به طور کلی نگاه حمایت‌آمیز علمای قم و فضلای این حوزه از عملکرد دولت در بخش‌های مختلف را نباید اجازه دهیم به راحتی به خاطر برخی موارد و غفلت‌ها با مشکل مواجه شود. توصیه رئیس جمهور همواره بر این بود که مسئولان دستگاه اجرایی جایگاه مراجع تقلید را در نظر داشته باشند و متذکر شدند که نباید اجازه دهیم برخی حوادث این رابطه ارزشمند دولت و علما و مراجع را دستخوش آسیب کند. ارشاد هم این دغدغه‌ها را کاملاً درک می‌کند و برای رفع آن نهایت تلاش خود را خواهد کرد. وزارت ارشاد عنایت ویژه به مراجع تقلید، علما و فضلای جامعه مدرسین قم دارد و هم دولت و شخص رئیس جمهور همواره گزارشاتی را از بخش‌های مختلف به مراجع رسانده و از آنها رهنمود دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه پذیرش استعفا از سوی وزیر ارشاد به معنای احترام به دغدغه‌ها و نگرانی‌های گرانقدر است، اظهار داشت: این استعفا نشان می‌دهد حفظ حریم و حرم ملکوتی حضرت معصومه (س) و احترام به مراجع در اولویت کار قرار دارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد در پاسخ به این سؤال که پس از مراسم برگزار شده در قم و مشهد تذکری از سوی مجلس یا رئیس جمهور دریافت کرده‌اید گفت: در این موضوع هیچ سؤالی از سوی مجلس و یا تذکری از سوی نمایندگان مطرح نشده است بلکه تنها سه تن از نمایندگان شهر قم نگرانی‌های خود را ابراز داشتند و ما هم به دیده احترام به آنها پاسخ داده‌ایم. هم حضوراً با نمایندگان و هم غیرمستقیم صحبت شده است. این گزارشات هم به سمع تعدادی از علما به واسطه مدیر کل ارشاد قم رسیده است و اعلام کردیم هر زمان که لازم باشد و علما دستور فرمایند توضیحات مشروع را حضوری خواهیم داد.

نوش‌آبادی در مورد اینکه عنوان می‌شود برکناری شخص وزیر ارشاد از این وزارتخانه پس از روزهای عاشورا و تاسوعا کلید زده می‌شود، گفت: ما این موضوع را قویاً تکذیب می‌کنیم چرا که نه استعفا و نه کناره‌گیری آقای جنتی مطرح است زیرا عملکردشان موفق و مثبت بوده و برخی اتفاقات نمی‌تواند دلیل بر ناکارآمدی مدیر ارشد دستگاهی باشد که در میان هزاران برنامه خوب و مثبت یک برنامه‌ای برگزار شود که آن هم مخاطبان شئونات را رعایت نکنند. من به پاکدستی و پایبندی آقای جنتی به احکام شرعی معتقدم و می‌دانم ایشان معتقد به صرفه‌جویی و رعایت مسائل شرعی و ملی است. از این جهت این دلیل نمی‌شود وزیری که شبانه‌روز با پاکدستی کار می‌کند این گونه برکنار شود.

وی در پایان از فعالیت ارشاد استان قم به واسطه سرپرست خبر داد و گفت: تا معرفی مدیر کل جدید استان قم با سرپرست اداره خواهد شد.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan