مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

همه چیز درباره شقایق فراهانی از زبان خودش

  • ۱۱:۲۰

گفتگو با شقایق فراهانی را از دست ندهید      

ماهنامه دنیای زنان - احمد محمد اسماعیلی: شقایق فراهانی از یک خانواده کاملا هنری پای به عرصه بازیگری گذاشت و اولین بار مخاطبان با چهره معصوم و غم زده اش با چشمان درشت و زیبا در فیلم «لیلا»ی داریوش مهرجویی آشنا شدند که قرار بود همسر دوم مردی بشود که زن اولش عقیم و نازاست. با حضور در این فیلم توجه کارگردان ها به سمت این بازیگر مستعد و خوش چهره جلب شد و در سال های بعد توانست با اغلب بزرگان سینما از قبیل بهرام بیضایی، ایرج قادری، مهدی فخیم زاده، داریوش فرهنگ و احمد امینی همکاری کند.

فراهانی طی سال های فعالیتش توانسته با تسلط کامل انواع و اقسام شخصیت های زن سینمایی و تلویزیونی از قبیل زن معصوم، روستایی، شهری، روشنفکر، سنتی، وکیل، دکتر، مهندس و غیره را بازی کند. فراهانی فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه آزاد اسلامی است و از دوران کودکی همراه پدر و مادرش بهزاد فراهانی و فهیمه رحیمی نیا به بازی در تئاتر پرداخته است.

«لیلا»، «کلاشینکف»، «شب های تهران»، «پروانه ای در باد»، «عاشقانه های تجریش»، «خانه پدر»، «مهمان»، و سریال های «انقلاب زیبا»، «کلاه پهلوی» و «فوق سری» از جمله کارهای ماندگار کارنامه کاری فراهانی محسوب می شوند. با شقایق فراهانی که این روزها مثل همیشه پرکار است درباره فعالیت های مختلفش و نقش هایی که ایفا کرده است گفت و گو کرده ایم.

خودشناسی باعث می شود بهتر بازی کنم

بازیگر قابل احترام و درجه یکی هستید. ضمن اینکه حضورتان در کارهای خیریه و زیست محیطی به شما وجهه متفاوتی می دهد. چقدر این نوع فعالیت ها برایتان در حکم یک دغدغه محسوب می شود؟


از بیست سال پیش مشارکت و حضور در این نوع فعالیت های اجتماعی جزو دغدغه های مهم زندگیم بوده است و گرم شدن کره زمین و تبعات زیست محیطش که متاسفانه سال به سال بدتر هم می شود همیشه به عنوان یک معضل فراگیر جهانی برایم مطرح بوده و اینکه بتوانم به آدم ها این آگاهی را بدهم که باید بیشتر از اینها به فکر نجات و حفظ کره زمین باشند و چه کارهایی باید برای حفظ کره زمین انجام بدهیم برایم اهمیت داشته است. در هر جایی که در این حوزه ها کوچکترین کاری از دستم برآمده حضور داشته ام. برای آدم ها شرایط زندگی بهتر را فراهم می کند و تک تک ملزمیم به آگاهی بخشی در این زمینه.

در بخش حمایت از حیات وحش هم حضوری جدی دارید و در چند مستند در این باره حضور داشتید؟

حیات وحش هم جزئی از زندگی و محیط زیست کره زمین است و باید در این زمینه فرهنگ سازی هم انجام داد. چه خوب که تجربیات بازیگری من هم مجالی برای حمایت از این حیطه شود.

با توجه به اینکه بازیگر محبوب و شناخته شده ای هستید آیا تا به حال تلاش کرده اید از محبوبیت خود در جهت آگاهی رسانی به مردمی که از این نوع فعالیت ها اطلاعی ندارند استفاده کنید؟

به دفعات چنین کاری را انجام داده ام.

خودشناسی باعث می شود بهتر بازی کنم

بنابراین خیلی ها را از کارهای اشتباهشان در زمینه تخریب محیط زیست و کشتن حیوانات، آگاه کرده اید؟

من اسمش را اشتباه نمی دانم بلکه بیشتر عدم آگاهی است. الان سر صحنه هر فیلمی که بازی می کنم سعی می کنم با همکاری سایرین بعد از خوردن و عده های غذایی به تفکیک زباله ها بپردازیم و ظروف پلاستیکی جدا و شیشه ها نیز جدا در کیسه دیگری قرار گیرد و حتی المقدور کمتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنیم. همین ته سیگارهایی که عابران بی توجه کف خیابان می اندازند مدت ها زمان صرف می شود که اثرش از بین برود و منشا آلودگی است.

در زندگی خانوادگی چطور آدمی هستید؟ بخصوص در رابطه با فرزندتان. به نظر می رسد به دلیل فاصله کم سنی میان شما و پسرتان رابطه تان متفاوت تر باشد.

اعتراف می کنم هرچقدر که سنم بالاتر می رود بیشتر از قبل به اشتباهاتم در رابطه با بزرگ کردن پسرم پی می برم. البته فکر می کنم همه پدر و مادرها در زندگی به چنین دیدگاهی می رسند. خدا را شکر در سال 94 رابطه بهتری با پسرم داشته ام و فکر می کنم بچه ها واقعا به وجود پدر و مادر نیازمند هستند و چون دوست دور و برشان زیاد دارند باید والدین وقت بیشتری را برای هدایت و حمایت آنها صرف کنند. اعتراف می کنم باید یاد می گرفتم که بیشتر برای پسرم مادری کنم.

آیا دلیل این مسئله که کمتر برای پسرتان وقت گذاشته اید شرایط کاریتان بوده است؟

کار هم جزئی از این مسئله است اما به هر حال چنین اتفاقی افتاده است و مهم این است که از حالا به بعد از آن درس بگیرم و جور دیگری رفتار کنم.

خودشناسی باعث می شود بهتر بازی کنم

آیا تا به حال در رابطه با پسرتان دچار چالش جدی شده اید؟

کدام مادری است که با فرزندش درگیر این چالش های جدی نشده باشد. هر کسی بگوید که چنین اتفاقی برایش رخ نداده است واقعیت را کتمان کرده است. با گذر از این چالش ها است که مهر و عشق مادر و فرزندی محکم تر می شود.

این شانس و موهبت را داشتید در خانواده ای رشد کنید که پدرتان بهزاد فراهانی نازنین و فرهیخته و مادرتان فهیمه رحیم نیا صبور و مهربان باشد. چقدر این خاستگاه خانوادگی به شما کمک کرد که انسان موفقی باشید؟

پدر و مادرم دو بال پرواز من در زندگیم هستند. در زندگی هر کسی پدر و مادر نقش مهم و کلیدی دارند و قطعا در زندگی من هم همین طور بوده است و طبیعی است که اگر در خانواده دیگری بودم سرنوشت دیگری پیدا می کردم.

جزو معدود بازیگرانی هستید که این توانایی را دارید که هم در نقش زنان پایین شهری مثل کاراکترتان در سریال «فوق سری» و یا زنان پولدار و متشخص مانند کاراکترتان در «کلاه پهلوی» بازی کنید. چقدر این تنوع نقشی برایتان دارای اهمیت است؟

دوست دارم نقش های متفاوتی بازی کنم که بازیم برای مخاطب باورپذیر باشد و البته همواره سعی می کنم در نقش غرق شوم و دوری کنم از اینکه مخاطب دستم را بخواند. اگر مخاطب متوجه شود که من دارم نقش بازی می کنم این برایم شکست محسوب می شود.

خودشناسی باعث می شود بهتر بازی کنم

آیا به بازی رئالیستی اعتقاد دارید؟

زیاد به دنبال استفاده از این اصطلاحات نیستم! (با خنده) نقش باید باورپذیر بازی شود و به قول پدرم به شیوه استانیسلاوسکی (زندگی با نقش) علاقه بیشتری دارم.

آیا دوست دارید در نقش هایی کم دیالوگ که این روزها بیشتر متداول شده بازی کنید؟ منظورم نقش هایی است که ایفای آنها را متکی بر بازی استیلیزه و حسی می دانند.

بله، دوست دارم همه جور نقشی را بازی کنم و از جمله نقش های متکی به حرکت و نه دیالوگ.

برای نقش های مشابه در آثار مختلف مثل نقش هایتان در «کلاشینکف» و «فوق سری» چه تفکیک هایی قائل می شوید که نقشتان رنگ آمیزی بشود؟

این تفاوت ها به تحلیل ها و تحقیقاتی بر می گردد که من درباره خودشناسی گذرانده ام و هنوز هم پیگیریش می کنم و هر چقدر می آموزم متوجه می شوم که چقدر کم می دانم. روند خودشناسی با جامعه شناسی و شناخت فرهنگ ها و خانواده ها کامل می شود. موقعی که درگیر شناخت از کاراکتری که قرار است بازی اش کنم می شوم، متوجه می شوم این امر می تواند باعث ارائه بازی بهتری بشود. نوع راه رفتن، آناتومی بدن، نوع حرف زدن، خندیدن و نظایر آن المان هایی هستند که یک شخصیت را کامل می کنند.

خودشناسی باعث می شود بهتر بازی کنم

آیا در آثاری که نیاز دارند به استفاده از لهجه سعی می کنید مشابه سازی لهجه را با معدل های بیرونی انجام دهید یا سعی می کنید مطابق فیلمنامه خودتان لهجه خلق کنید؟

بستگی به کار دارد. مثلا در «فوق سری» بیشتر تغییر لحن حرف زدن بود تا لهجه و من صداسازی انجام دادم. البته دوست داشتم از لهجه برای این شخصیت استفاده کنم که به خاطر حساسیت های موجود از آن گذشتیم. در این سریال مهدی فخیم زاده با کم کردن زوائد و حواشی بازیم به من کمک زیادی کرد تا نقشم را شایسته تر بازی کنم؛ نقش زنی ساده دل و مهربان که به کارهایش باور داشت و عاشق خانواده اش بود.

برخی از کارگردان ها مثل مهدی فخیم زاده در حین کار خیلی جدی و تا حدی عصبانی هم می شوند. شما با رفتارهای مختلف کارگردان ها چگونه کنار می آئید؟

مهدی فخیم زاده استاد است و از ایشان آموختم. در مورد سایر کارگردانان هم سعی می کنم همه چیز را با احترام متقابل و دوسویه پیش ببرم.

به عنوان آخرین پرسش می خواهم بدانم اوقات فراغت را چگونه سپری می کنید؟

بیشتر مواقع سرگرم بازی در فیلم ها و سریال ها هستم و اوقات فراغت کمی دارم و ترجیح می دهم در اوقات فراغتم در درجه اول وقتی برای پسرم بگذارم و در درجه دوم با دوستانم معاشرت کنم چون واقعا دلم برای همه آنها تنگ می شود.
مطالب مرتبط با موضوع    

خبر بازگشت گلشیفته فراهانی به ایران و بازی در فیلم جدید محسن محسنی‌نسب این‌قدر عجیب و غریب بود که همه به آن واکنش نشان دادند و هر کس از هر طرفی به این موضوع پرداخت. حتی در گفت‌وگوی خبری جواد شمقدری سوال و جواب‌های خبرنگاران در این رابطه به جنجال کشیده شد. مصاحبه تند بهزاد فراهانی، پدر گلشیفته و جواب رد به پروژه محسنی‌نسب هم از خبر‌های داغی بود که در این چند وقت باعث شعله‌ور‌تر‌شدن موضوع شد. برای آن‌که در جریان کل ماجرا قرار بگیرید این مطلب را از دست ندهید.

محسن محسنی نسب: گلشیفته پیشنهاد ما را رد کرد

 من خطاب به آقای سجاد‌پور نامه نوشتم و خواستم نظر خودشان را درباره حضور گلشیفته فراهانی اعلام کنند و ایشان موافقت ضمنی‌شان را اعلام کرد. قبلا هم مسئولان ارشاد اعلام کرده بودند با برگشتن و کار گلشیفته مشکلی ندارند و در‌های وطن به روی او باز است اما وقتی مدیر تولید ما با ایشان تماس گرفت ایشان خودشان دوست نداشتند به ایران بازگردند و در همان ابتدا پیشنهاد مارا رد کردند. البته من تعجب می‌کنم چرا آقای سجاد‌پور صحبت‌شان با من را تکذیب کردند چون من هم کتبا و هم شفا‌ها با ایشان مذاکره کردم. متأسفانه آمدن خانم فراهانی به ایران و بازی ایشان در فیلم‌مان بازی کند تا وقتی خودش راضی نیست کاری از دست‌مان بر نمی‌آید.در فیلم ما منتفی است و چه من و چه کارگردان دیگر اگر دوست داشته باشیم.

جواد شمقدری: در این یک سال و نیم شرایط تغییر کرد

من در دوره مسئولیتم یک بار درباره گلشیفته فراهانی گفته بودم که می‌تواند برگردد. در آن مقطع این امکان وجود داشت ولی بعدا اتفاق‌های دیگری افتاد. ممکن است من 20 سال پیش به کسی رای داده باشم اما الان قبولش نداشته باشم. در این یک سال و نیم شرایط تغییر کرد و دیگر مشکل گلشیفته فراهانی در حوزه اختیارات ما نیست. به تازگی هم شنیده‌ایم این بازیگر در فیلمی در کردستان بازی کرده که صحنه‌های مناسبی ندارد که در این صورت بعید است خود جامعه بازیگری علاقه‌ای به حضور ایشان داشته باشد.علیرضا سجاد‌پور در گفت‌وگو با ایده‌آل

برگشت خانم فراهانی دست ما نیست

علیرضا سجاد‌پور، مدیر اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد اسلامی در مصاحبه‌های مختلف عنوان کرده بود که هر نقل قولی از ایشان درباره گلشیفته فراهانی را تکذیب کرده و برای صحت هر خبری استعلام از خودشان را شرط دانسته بودند  به همین دلیل با ایشان تماس گرفتیم و مثل همیشه در عین شفافیت به سوال‌های‌مان پاسخ دادند.
  • آقای سجادپور خبر بازگشت گلشیفته فراهانی را تائید می‌کنید؟
نه به هیچ‌وجه این خبر را تائید نمی‌کنم و به دلیل رفتارها و فعالیت‌های اخیر ایشان، دیگر بازگشت و اجازه کارشان دست ما نیست و نهاد‌های مربوطه باید اجازه فعالیت شان را در سینما صادر کنند.
  •  نهاد‌های مربوطه یعنی کجا؟
بخوانید «حراست»
  • اگر اجازه بازگشت ایشان فقط دردست اداره خودتان بود نظر‌تان چه بود؟
با توجه به رفتارهای اخیرشان من هم موافق نیستم و مصلحت نمی‌دانم گلشیفته فراهانی دوباره به‌عنوان بازیگر سینمای ایران به فعالیت بپردازند.
  • آقای بهزاد فراهانی در گفت‌وگویی اعلام کرده‌اند، فقط درصورتی حاضرند به دخترشان اجازه بدهند که دوباره به سینما برگردد که از ایشان و گلشیفته عذرخواهی شود نظرتان در این باره چیست؟
من درباره مصاحبه‌های ایشان و اصولا نقل قول‌های دیگران حرفی ندارم.

 بهزاد فراهانی: باید از من و گلشیفته عذرخواهی شود

‌به هیچ عنوان خبر  بازگشت خودم را تائید نمی‌کنم زیرا گلشیفته بدون اجازه من حتی آب نمی‌خورد جالب است من که پدر گلشیفته هستم این خبر‌ها را نمی‌شنوم ولی این خبر‌ها به گوش شما خبرنگاران می‌رسد باز هم می‌گویم که این خبر کذب محض است و تا زمانی که شرایط برای بازگشت گلشیفته فراهم نباشد صلاح نمی‌بینم که بازگردد فقط در شرایطی اجازه می‌دهم گلشیفته به ایران بازگردد و کار کند که از من و گلشیفته عذرخواهی شود و اتهاماتی که به او زدند برطرف شود. هرچند او به تازگی قرارداد جدیدی برای بازی در یک فیلم امضا کرده است و نخستین فیلمش در فرانسه در حال اکران است.ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan