مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

همه چیز درباره شرکت عظیم والت دیزنی و دلایل موفقیتش

  • ۱۲:۴۰

 

برنامه‌ریزی بلند مدت و خرید‌های سیستماتیک، کمپانی دیزنی را در مسیر ثبت رکوردی تازه در صنعت سینمای جهان قرار داده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از گاردین، کمپانی دیزنی در سال ۲۰۱۶ با یاری یک مشت ابرقهرمان، جنگ‌های ستاره‌ای و یک ماهی فراموش‌کار در گیشه سینمای جهان یکه‌تازی می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان سینما مجموع فروش آثار سینمایی این کمپانی در سطح جهان تا پایان سال جاری میلادی از مرز هفت میلیارد دلار خواهد گذشت که در تاریخ این صنعت بی‌سابقه است. این کمپانی با ارائه فیلم‌های پرفروشی چون «در جستجوی دُری»، «کاپیتان آمریکا» و به تازگی «دکتر استرنج» در حال حاضر بیش از شش میلیارد دلار در سینماهای جهان بلیت فروخته است و هنوز تا پایان سال آثاری چون انیمیشن «موانا» و فیلم «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» را در نوبت اکران دارد.

اکنون تنها چیزی که می‌تواند مانع از رسیدن دیزنی به مرز هفت میلیارد دلار فروش شود شکست تجاری فیلم «روگ وان:‌ داستانی از جنگ ستارگان» است که با توجه به تعداد بالای هواداران دو آتشه «جنگ ستارگان» بعید به نظر می‌رسد.

البته باب ایگر مدیر اجرایی کمپانی والت دیزنی اشتیاق هواداران «جنگ ستارگان» برای دیدن «روگ وان:‌ داستانی از جنگ ستارگان‌» را با اشتیاق سال گذشته آن‌ها برای تماشای «جنگ ستارگان‌:‌ نیرو برمی‌خیزد» یکسان می‌بیند. «جنگ ستارگان:‌ نیرو برمی‌خیزد» اواخر سال ۲۰۱۵ اکران شد و در نهایت با بیش از ۲ میلیارد دلار فروش و رسیدن به عنوان سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما به کار خود پایان داد.

یک سال پس از اکران موفق فیلم «جنگ ستارگان:‌ نیرو برمی‌خیزد» فروش‌ کالاهای این فیلم به پنج میلیارد دلار رسیده است. برای پی بردن به بزرگی این بازار بد نیست اشاره کنیم که دیزنی تا کنون بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار کالای مرتبط با انیمیشن «Frozen / منجمد» را به فروش رسانده است.

تحلیل‌گران صنعت سینما بر این اعتقادند که موفقیت بی‌نظیر دیزنی امر شگفت‌انگیزی نیست. چرا که این استودیو در چند سال گذشته به شیوه‌ای برنامه‌ریزی‌شده دست به خریدهای بزرگی در صنعت سینما زده بود و اکنون در حال بهره‌برداری از آن خریدها است.

گای بیسون پژوهشگر سینما در مرکز تحقیقاتی «امپر» با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری دیزنی برای خریدهای بزرگ سینمایی می‌گوید: «آنچه اکنون در دیزنی روی می‌دهد از روی تصادف و اتفاقی نیست. این رویداد نتیجه استراتژی بلندمدت این کمپانی برای سرمایه‌گذاری روی شخصیت‌ها و آثار موفق سینمایی است.»

دیزنی سال ۲۰۰۶ استودیوی انیمیشن‌سازی نامدار پیکسار را به قیمت ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. پیکسار خالق آثار موفقی چون «در جستجوی نمو»، «داستان اسباب‌بازی» و «شگفت‌انگیزان»‌ است. خرید پیکسار به دیزنی که خودش ید طولایی در ساخت انیمیشن‌های سینمایی موفق دارد، کمک کرد تا از کارزار تولید نسخه مدرن انیمیشن‌های پرهزینه سینمایی سربلند و موفق بیرون آید.

اما ولخرجی‌های دیزنی در خرید نام‌های شاخص دنیای سینما به پیکسار ختم نشد. این کمپانی سال ۲۰۰۹ روی دنیای ابرقهرمانی مارول دست گذاشت و در یک معامله چهار میلیارد دلاری مالکیت پنج هزار شخصیت از «مردان ایکس» گرفته تا «مرد آهنین»‌ و «کاپیتان آمریکا» را از آن خود کرد. از آن پس بود که دیزنی از دنیای آرام شخصیت‌هایی چون «پری دریایی کوچک»‌ و «شیر شاه»‌ به دنیایی خشن‌تر گام گذاشت.

در ادامه پیکان تیز خریدهای دیزنی به سمت مشهورترین محصول علمی‌تخیلی سینمای جهان نشانه رفت و دیزنی در سال ۲۰۱۲ لوکاس‌فیلم را به قیمت چهار میلیارد دلار خرید. با خرید لوکاس‌فیلم، دیزنی به صورت رسمی مالک امتیاز ساخت سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» شد. البته در این معامله، دیزنی علاوه بر «جنگ ستارگان»‌ امتیاز سری فیلم‌های «ایندیانا جونز» و مالکیت دو کمپانی «لایت اند مجیک»‌و «اسکای‌واکر ساوند» را از آن خود کرد.

برایان وایسر تحلیل‌گر گروه تحقیقاتی پیوتال می‌گوید: «در ابتدای امر خریدهای دیزنی بسیار گران و هزینه‌بر به نظر می‌رسید، اما در پایان مشخص شد که این خریدها بسیار سود‌آور هستند. مدیران دیزنی خیلی خوب این کار را مدیریت کردند. آن‌ها پس از خرید هر مجموعه مدیران بخش‌های خلاق را در جایگاه خود تثبیت کردند و آن‌ها نیز به تولید محصولات خارق‌العاده‌شان ادامه دادند.»

سال ۲۰۱۶ برای دیزنی سال بسیار موفقی است. این کمپانی تا اینجای سال سه فیلم «کاپیتان آمریکا»، «زوتوپیا» و «در جستجوی دُری» با فروش بالای یک میلیارد دلار و «کتاب جنگل» با فروش ۹۶۶ میلیون دلار را به بازار سینمای جهان ارائه کرده است.


یکی از دلایل موفقیت دیزنی افزایش محبوبیت شخصیت‌های این شرکت در دیگر نقاط جهان به خصوص آسیا و در کشورهای بزرگ و پرجمعیتی مانند چین و اندونزی است. در سال ۲۰۱۵ از مجموع پنج میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار فروش فیلم‌های دیزنی در سراسر جهان ۶۱ درصد آن در خارج از آمریکا به دست آمد.

پرفروش‌ترین فیلم‌های دیزنی در سال ۲۰۱۶:

۱ - «کاپیتان آمریکا:‌ جنگ داخلی» با یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار فروش

۲ - «زوتوپیا»‌ با یک میلیارد و ۲۳ میلیون دلار فروش

۳ - «در جستجوی دُری» با یک میلیارد و ۲۲ میلیون دلار فروش

۴ - «کتاب جنگل»‌ با ۹۹۶ میلیون دلار فروش

۵ - «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» با ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار فروش (۷۳۶ میلیون دلار از فروش فیلم در سال ۲۰۱۶ بود.)مطالب مرتبط با موضوع     

قریب به یک قرن است که شرکت والت‌دیزنی (Walt Disney)، فیلم‌های سینمایی و انمیشن‌های مخصوص کودکان را که حاوی ارزش‌ها و سنن آمریکایی هستند تولید و منتشر می‌کند. این شرکت طی دهه‌ها تبدیل به یک امپراطوری بزرگ شده است که به نوعی می‌توان آن را سردمدار صنعت سرگرمی‌های خانوادگی در جهان نامید. یقینا خوانندگان عزیز بارها در حین تماشای فیلم‌های سینمایی یا کارتونی با نشان این امپراطوری بزرگ و یا شرکت‌های تابعه آن مواجه گشته‌اند.

دیزنی شرکتی است برای تسخیر اذهان کودکان و جهت دادن بدان‌ها. البته در دهه‌های اخیر تولیدات این شرکت بزرگسالان را نیز هدف گرفته و در کنار سایر چهره‌ها و شرکت‌های هالیوودی تبدیل به یکی از پیشگامان حمایت از ارزش‌های جدید غربی به مانند همجنس‌‌بازی و یا شیطان‌پرستی شده است.والت‌دیزنی چگونه بوجود آمد؟

شرکت والت‌دیزنی (Walt Disney Company) پردرآمدترین شرکت رسانه‌ای در جهان محسوب می‌شود. این شرکت در سال 1923 با عنوان "استدیوی کارتون برادران دیزنی" بنیان نهاده شد و در سال 1986 عنوان کنونی را بر خود گرفت. شخصیت‌های کارتونی، فیلم‌های متحرک و پارک‌های سرگرمی این شرکت در تمام جهان شناخته شده هستند.


والت دیزنی در5 دسامبر سال ۱۹۰۱ در شیکاگو دیده به جهان گشود. او از یک خانواده کشاورز بود. از کودکی به آموختن نگارگری پرداخت. در جنگ جهانی اول راننده آمبولانس بود.او پس از جنگ به تبلیغات تلویزیونی پرداخت.

در سال ۱۹۲۲ با کسی به نام اوب ایورکز شرکتی به راه انداخت.در ۱۹۲۳ به هالیوود رفت و آغاز به ساخت کارتون کرد. نخستین کار بزرگش آفرینش چهره‌ای به نام میکی ماوس بود. در ۱۹۳۰ بسیار نامدار شده بود. وی در ۱۹۳۷ نخستین فیلم بلند پویانمای خود به نام سپیدبرفی را ساخت. وی همچنین کارگاهی فراهم کرده بود که در آن به اموزش پویانماگران می‌پرداخت. وی در ۱۷ ژوئیه ۱۹۵۵ دیزنی‌لند را گشود.

لوگوی والت‌دیزنی
والت‌دیزنی، خالق کمپانی«والت دیزنی»


شرکت والت‌دیزنی (The Walt Disney Company) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی جهان است.

این شرکت در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ به وسیلهٔ دو برادر، «والت» (Walt) و «روی او.» (.Roy O) دیزنی، به عنوان یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی تأسیس شد و چندی بعد به یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای هالیوود، صاحب یازده شهر بازی و چند شبکه تلویزیونی از جمله ای‌بی‌سی تبدیل شد. این شرکت در سال ۱۹۳۰ با کمک شرکت کلمبیا پیکچرز موفق به عرضه مجموعه تلویزیونی کارتونی میکی ماوس شد.

دفتر مرکزی شرکت دیزنی و امکانات اصلی تولید آن در کالیفرنیا، در استودیوی والت دیزنی (بربنک) قرار دارند. این شرکت یکی از اعضای میانگین صنعتی داو جونز است و در سال ۲۰۰۶، مبلغ ۳۴٫۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌است. تا سال ۱۹۵۵، شرکت دیزنی فقط روی فیلم‌های کارتون کار می‌کرد. شرکت دیزنی از سال ۲۰۰۲ توسط «دیک کوک» اداره می‌شود.


والت دیزنی، در سال 1928 شخصیت میکی ماوس (Mickey Mouse) را در کارتون "قایق بخاری ویلی" (Steamboat Willie) ارائه نمود که با استقبال فراوانی مواجه شد.


"قایق بخاری ویلی" اولین محصول شرکت والت‌دیزنی با حضور شخصیت میکی‌ماوس


برخی دیگر از کارتون‌های این شرکت که برای خوانندگان بزرگسال ما نیز یقینا آشنا هستند عبارتند از: "سفید برفی و هفت کوتوله" (1937)، "پینوکیو" (1940)، "بامبی" (1942)، "سیندرلا" (1950) و "رابین‌هود" (1952). از دیگر محصولات این شرکت عظیم می‌توان به کارتون‌هایی چون "شیر شاه" (1994)، مجموعه "داستان اسباب بازی‌ها" (1995-2010) "در جستجوی نمو" (2003)، "بالا" (2009)، "وال‌ای" (2008)، مجموعه "اتومبیل ها" (2006 و 2011) و یا فیلم‌های سینمایی چون "هوانورد" (2004)، مجموعه "بیل را بکش" (2001 و 2004)، "جایی برای پیرمردها نیست" (2007) و مجموعه "دزدان دریای کارائیب" (2006 2011) اشاره نمود. قابل ذکر است که اسامی ذکر شده در بالا تنها بخش بسیار کوچکی از تولیدات این غول رسانه‌ای را تشکیل می‌دهند.


مجسمه والتر دیزنی و میکی‌ماوس که در پارک دیزنی‌لند نصب شده است

در سال 1984 و متعاقب مرگ وات دیزنی، یک یهودی به نام مایکل ایزنر (Michael Eisner) ریاست شرکت دیزنی را بر عهده گرفت.

وی بلافاصله هم‌کیشان یهودی خود را وارد شرکت نمود و به قول مایکل مدود (Michael Medved)، منتقد سینمایی، به زودی یهودیان سراسر دیزنی را در برگرفتند. تحت مدیریت جدید، فروش و سود شرکت دیزنی افزایشی ناگهانی یافت و این شرکت که بار دیگر احیاء شده بود بار دیگر به قله جهانی صنعت سرگرمی بازگشت.


مایکل ایزنر مدیر عامل یهودی والت‌دیزنی


والت‌دیزنی، یکی از فعال‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای در حوزه کنترل اذهان

"مالکیت تیم هاکی "اردک‌های بزرگ آناهیم" (The Mighty Ducks of Anaheim) نمی تواند شروعی برای توصیف وسعت این پادشاهی باشد. هالیوود هنوز هم قلب نمادین این شرکت است. والت‌دیزنی هشت استدیوی فیلم‌سازی در اختیار دارد که عبارتند از: "والت‌دیزنی‌پیکچرز" (Walt Disney Pictures)، "تاچ‌استون‌پیکچرز" (Touchstone Pictures)، "میرامکس" (Miramax)، "بونا ویستا هوم ویدئو" (Buena Vista Home Video)، "بونا ویستا هوم اینترتینمنت" (Buena Vista Home Entertainment)، "بونا ویستا اینترنشنال" (Buena Vista International)، "هالیوود پیکچرز" (Hollywood Pictures) و "کاراوان‌پیکچرز" (Caravan Pictures) که در سال 1999 منحل گردید.

شرکت‌های فیلمسازی دیزنی

شرکت والت‌دیزنی تحت لوای "انتشارات کتاب والت‌دیزنی"( Walt Disney Company Book Publishing) و "گروه انتشاراتی ای‌بی‌سی" (ABC Publishing Group) هشت بنگاه انتشارات کتاب؛ هفده مجله؛ شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی با ده ایستگاه تلویزیونی که در پنج بازار برتر جهان مشغول به فعالیت هستند؛ سی ایستگاه رادیویی در تمام بازارهای برتر جهانی؛ یازده کانال کابلی شامل دیزنی، "ای‌اس‌پی‌ان" (ESPN) (مشترک)، "ای‌اند‌ای" (A&E) و کانال تاریخی (History Channelسیزده کانال پخش بین‌المللی از استرالیا گرفته تا برزیل؛ هفت واحد تولیدی و ورزشی در اقصی‌نقاط جهان؛ و هفده سایت اینترنتی شامل "ای‌بی‌سی‌گروپ" (ABC group ESPN.sportszone، NFL.com، NBAZ.com و NBAZ.com. پنج گروه موسیقیایی این شرکت شامل مارک‌های "بوئنا ویستا"( Buena Vista)، "لیریک‌استریت" (Lyric Street) و والت‌دیزنی.

شرکت والت‌دیزنی مالک دارایی‌های زیر است:

· ای‌بی‌سی، کانال دیزنی، ای‌اس‌پی‌ان، اِی‌اند‌ای، کانال تاریخ

· والت‌دیزنی‌پیکچرز، تاچ‌استون پیکچرز، هالیوود پیکچرز، شرکت فیلمسازی میراماکس، دایمنشن و بوئنا ویستا اینترنشنال.

· افرادی چون میلی سایروس (Miley Cyrus)، هانا مونتانا (Hannah Montana)، سلنا گومز (Selena Gomez)، یوناس برادرز (Jonas Brothers).

درآمد این شرکت در سال 2010 بالغ بر 38 میلیارد دلار بود که تقریبا 7/5 میلیارد دلار آن را سود خالص تشکیل می‌دهد.


شبکه‌های تلویزیونی شرکت والت‌دیزنی


آیا میکی‌ماوس و جری نماد یهودیان هستند؟

میکی‌ماوس جزو مشهورترین شخصیت‌های کارتونی دیزنی است که برای اولین بار در 18 نوامبر 1928 معرفی گشته و به زودی تبدیل به ستاره بیش از 120 کارتون مختلف گشت. بد نیست بدانیم این اولین شخصیت مشهور آثار والت‌دیزنی نمادی از همان یهودی سرگردان و بی کس است که مدام از سوی رقیبان قوی‌ تر تهدید می‌شود و او صرفاً با اتکا به زیرکی و چالاکی خویش، بر تمامی دشمنان فایق می‌آید. امروز هم تداوم این شخصیت کارتونی را در انیمیشن "تام و جری" می‌توان مشاهده کرد که موشی بد جنس و فریب کار با تکیه بر شیطنت ها و ناجوانمردی‌هایش به طرز اعجاب آوری همیشه بر گربه‌ای نادان و احمق پیروز می‌شود.

این قبیل آثار در دادن حس اعتماد به نفس به مخاطبان یهودی (که دقیقا مفهوم سمبل "موش" را می‌فهمند) [ظاهرا در آلمان نازی و همچنین سایر مناطق اروپا یهودیان را با القابی چون موش کثیف مورد خطاب قرار می‌دادند] و همچنین در دادن الگویی دغل و بدجنس به کودکان و نوجوانان بی‌گناه جهانیان تأثیر بسزایی دارند."آیا این دو موش شکست‌ناپذیر والت‌دیزنی بازنمایی هویت یهود هستند؟


مثلث صورتی دیزنی

در حالیکه حمایت از همجنسبازی دیگر تبدیل به یکی از ارکان هالیوود شده است، والت‌دیزنی نیز، مطابق آنچه که "مجمع خانواده آمریکایی" (American Family Association) می‌گوید تبدیل به یکی از "ترویج دهندگان اصلی نوع زندگانی همجنس‌بازانه و همچنین برنامه‌های سیاسی و اجتماعی همجنس‌بازانه در آمریکای امروز شده است." ایزنر خود یکی از اعضای هیأت مدیره "حامیان هالیوودی" (Hollywood Supporters)، یک سازمان پرنفوذ طرفدار همجنس‌بازی، است.

در پارک دیزنی‌لند نیز که اصولا مکانی برای تفریح خانواده‌ها و کودکان است هر ساله مراسم جشن و تجمع همجنسبازان برگزار می‌شود. در مراسمی که در ژوئن 1996 برگزار شد، شرکت دیزنی اجازه داد تا دست اندرکاران همجنسباز، میکیماوس (Mickey Mouse) و دونالد داک (Donald Duck) را به صورت عاشقان همجنسباز مرد به تصویر کشند. همینطور اجازه داد مینیماوس (Minnie Mouse) و دیزیداک (Daisy Duck) به عنوان عاشقان همجنس‌باز دختر به تصویر کشیده شوند.در جشن قوم لوط شخصیت‌های کارتونی دیزنی نقش همجنس‌بازها را ایفاء نمودند

دیزنی‌لند نام یک پارک تفریحی می‌باشد که در ۱۳۱۳ بلوار هاربور جنوبی در آناهایم، کالیفرنیا، واقع شده‌است. این پارک در ۱۷ ژوئن سال ۱۹۵۵ میلادی باز شده‌است. این پارک تا کنون مورد بازدید بیش از ۵۱۵ میلیون نفر از زمان افتتاح قرار گرفته‌است.دیزنی‌لند در تسخیر همجنس‌بازان


رابرت دی. ویلیامز (Robert D. Williams)، رئیس گروه کارکنان همجنس‌باز دیزنی، در سال 1997 اعلام داشت که در حدود 40 درصد از کارکنان این شرکت همجنس‌باز هستند. بر اساس گزارشات "مجمع خانواده آمریکایی" شرکت دیزنی یکی از بزرگترین حامیانه همجنس‌بازی در حوزه برنامه‌های تلویزیونی است.

گری مارش (Gary Marsh)، رئیس بخش سرگرمی کانال دیزنی، در سال 2008 در مورد مسأله همجنس بازی گفت: "شخصیت‌هایی در کانال دیزنی وجود دارند که به نظر من مردم فکر خواهند کرد همجنس باز هستند.... تفسیر این موضوع بر عهده خود خوانندگان است...." این سخنان به وضوح نشان می‌دهند که شرکت دیزنی تمایل دارد که به صورت مخفی و پنهانی عناصر گرایشات همجنسبازانه را در تولیدات خود بگنجاند. این موضوع ما را بر این باور می‌رساند که برای ترویج همجنس‌بازی در تولیدات دیزنی و به منظور پرهیز از برانگیختن احساسات عمومی علیه این شرکت، از تکنیک‌های پیام‌‌های مخفی و تأثرگذاری بر ناخودآگاه کودکان استفاده می‌شود. البته در سالیان اخیر و با توجه به کاهش حساست‌ها در جوامع غربی این پیام‌ها شکل آشکارتری به خود گرفتند.

برای نمونه اخیرا مباحث زیادی در مورد انیمیشن "داستان اساب‌بازی‌ها" انجام گرفته زیرا شخصیت وودی (کابوی نقش اصلی) در این کارتون می‌تواند مجسم‌کننده فردی با گرایشات همجنس‌بازی باشد. این در حالی است که اخیرا در برنامه تبلیغاتی "پروژه وضعیت بهتر می‌شود" (It Gets Better Project)، که در آن بسیاری از چهره‌های هالیوودی به تبلیغ همجنس‌بازی نوجوانان و حمایت از آن پرداخته بودند، از شخصیت وودی نیز استفاده شده بود.


وودی شخصیت اصلی کارتون "داستان اسباب‌بازی‌ها" – آیا وی مجسم‌کننده یک همجنس‌باز نیست؟


فیلم‌های دیزنی و نمادهای شیطانی

نمادهای شیطانی و جادوگری دیگر چنان عادی شده‌‌اند که در فیلم‌های هالیوودی بدون هیچ گونه اعتراض و یا حتی نقدی به نمایش گذارده می‌شوند. دیزنی نیز که بخش اعظمی از فعلیت‌های خود را معطوف به کودکان نموده است سهم بسزای در ترویج این نمادها دارد. برای مثال، در 15 دقیقه ابتدایی فیلم نارنیا بینندگان با شخصیتی به نام آقای تومنوس (Mr. Tumnus) آشنا می‌شوند.

این شخص ظاهر پان (Pan) را دارد که خدای باروری در ادیان غیرتوحیدی و مشرکانه محسوب می‌شود. در این فیلم اگرچه این کاراکتر شخصیتی دوست داشتنی و مثبت است اما هر کشی که اندک آشنایی با فرقه‌های شیطان‌پرستی دارد می‌داند که خدای پان نماد شهوت‌پرستی و بی‌بند و باری است. از دیگر فیلم‌های اخیر شرکت والت‌دیزینی مجموعه بسیار مشهور هری‌پاتر است که در سراسر آن با دیدی مثبت به پدیده سحر و جادوگری که در تمام ادیان توحیدی مورد تقبیح واقع شده، نگریسته شده است.

متأسفانه این دو فیلم و دیگر آثار دیزنی و سایر شرکت‌ها که حاوی پیام‌های مخربی بوده و به آهستگی اذهان کودکان ما را در جهتی که خود می‌خواهند شکل می‌دهند، در کشور ما نیز به طور گسترده‌ای پخش می‌شوند. نمونه‌های اینچنین در مورد رواج آیین‌های شیطانی و جادوگری در محصولات شرکت دیزنی به کرات قابل مشاهده است.شخصیت آقای تومنوس در فیلم نارنیا (سمت راست) خدای باروری و شهوت "پان" (سمت چپ)


پیام‌های زیرآستانه در کارتون‌های دیزنی

علاوه بر تبلیغ ایجاد روابط بین دختران و پسران حتی خردسال در کارتون‌ها و فیلم‌های دیزنی که به طور علنی در محصولات این شرکت قابل روئیت هستند، در برخی موارد طراحات این شرکت اقدام به ارائه صحنه‌هایی کرده‌‌اند که بدون شک به منظور تأثیر بر ناخودآگاه بینندگان طراحی شده‌اند و شاید به نوعی آزمایش نظریه پیام‌رسانی زیرآستانه (Subliminal message) بودند تا میزان واکنش عمومی و تأثیرگذاری این نوع روش‌ها سنجیده شود.

پیام‌رسانی زیرآستانه یا ناخودآگاه نوعی روش تبلیغاتی است بدین صورت که پیامی را داخل محتوای یک تصویر یا عکس جاسازی می‌کنند به گونه‌ای که شما متوجه آن نمی‌شوید اما این پیام به صورت خودکار در ناخودآگاه شما نقش می‌بندد.


نمایش واژه "سکس" به صورت پیام زیرآستانه در انیمیشن "شیر شاه"


در محصولات دیزنی به کرات به واژه "سکس" برمی‌خوریم که در انمیشن‌های این شرکت به مانند "شیر شاه"، گنجانده شده‌اند. در یکی از صحنه‌های انیمیشن "پری کوچک" کشیش داستان در حال انجام مراسم ازدواج حرکت بسیار ناشایستی انجام می‌دهد. پس از اعتراضاتی که به این امر صورت گرفت صحنه مذکور اصلاح گردید. در انیمیشن "نجات‌گرها" در صحنه‌ای با تصویر زنی مواجه می‌ویم که قسمت بالای بدنش عریان است. از این نوع تصاویر که یا به صورت تنها چند فریم و یا به عنوان بخشی حاشیه‌ای از تصویر در تولیدات دیزنی به نمایش گزارده شده‌‌اند، نمونه‌های بسیاری موجود است.


تصاویر ضد عربی

شرکت دیزنی، تحت هدایت مالک یهودی خود ایزنر و با انعکاس انگیزه‌های صهیونیستی مدیریت عالی خود، در سالیان گذشته تصاویری تولید نمود که حاوی توهین آشکار به ملت عرب بودند. برای مثال، در فیلم سال 1994 با عنوان "بازگشت جعفر"، به عرب‌های دماغ عقابی با عنوان "راسوهای بیابان" اشاره می‌شود.

در فیلم "پدر عروس 2"، یک شخصیت نفرت‌انگیز عرب به نام حبیب وجود دارد. فیلم "کازام" (1996)، که توسط استدیوی تا‌چ‌استون (Touchstone) شرکت دیزنی تولید شد شامل تعدادی شخصیت عرب پست و نالایق است. یکی از این شخصیت‌ها یک دلال بازار سیاه به نام مالک است. دیگر فیلم‌های اخیر ضدعرب شرکت دیزنی عرب عبارتند از "هم‌اکنون در ارتش" و "جی‌آی‌جین".


شخصیت جعفر در کارتون "بازگشت جعفر"


اعلان جنگ اقتصادی به دیزنی

برخی از میلیون‌ها آمریکایی که دیزنی به صورت پنهانی به جنگ ارزش‌های اخلاقی آنها رفته است تصمیم به نبرد گرفته‌اند. از مهمترین این اقدامات می‌توان به اعلان جنگ اقتصادی دو سازمان مسیحی بزرگ آمریکا یعنی سازمان کلیسای کاتولیک و بابتیست‌های جنوبی علیه والت‌دیزنی اشاره نمود.

در سال 1996، "اتحادیه کاتولیک حقوق مدنی و مذهبی" اعلام نمود که از هر نوع ابزار قانونی به مانند بایکوت محصولات استفاده خواهد نمود تا شرکت دیزنی را وادار نماید به جنگ خود با ارزش‌های دینی خاتمه دهد. این گروه‌ها حمله شرکت به ارزش‌های سنتی و خانوادگی و بالاخص ترویج همجنس‌بازی را از دلایل بایکوت محصولات آن عنوان نمودند. با این حال ظاهرا این نوع تحریم‌ها تأثیر چندانی نداشته‌اند زیرا محصولات و تولیدات شرکت دیزنی به صورت بسیار گسترده‌ و تحت عنوان شرکت‌های فرعی دیزنی پخش می‌گردند و البته مهمترین علت را می‌توان بی‌اطلاعی و انفعال افکار عمومی خواند.

والت دیزنی در5 دسامبر سال ۱۹۰۱ در شیکاگو دیده به جهان گشود. او از یک خانواده کشاورز بود.از کودکی به آموختن نگارگری پرداخت. در جنگ جهانی اول راننده آمبولانس بود.او پس از جنگ به تبلیغات تلویزیونی پرداخت. در سال ۱۹۲۲ با کسی به نام اوب ایورکز شرکتی به راه انداخت.در ۱۹۲۳ به هالیوود رفت و آغاز به ساخت کارتون کرد. نخستین کار بزرگش آفرینش چهره‌ای به نام میکی ماوس بود. در ۱۹۳۰ بسیار نامدار شده بود. وی در ۱۹۳۷ نخستین فیلم بلند پویانمای خود به نام سپیدبرفی را ساخت. وی همچنین کارگاهی فراهم کرده بود که در آن به اموزش پویانماگران می‌پرداخت. وی در ۱۷ ژوئیه ۱۹۵۵ دیزنی‌لند را گشود.

شرکت والت‌دیزنی (The Walt Disney Company) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی جهان است.

این شرکت در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ به وسیلهٔ دو برادر، «والت» (Walt) و «روی او.» (.Roy O) دیزنی، به عنوان یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی تأسیس شد و چندی بعد به یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای هالیوود، صاحب یازده شهر بازی و چند شبکه تلویزیونی از جمله ای‌بی‌سی تبدیل شد. این شرکت در سال ۱۹۳۰ با کمک شرکت کلمبیا پیکچرز موفق به عرضه مجموعه تلویزیونی کارتونی میکی ماوس شد.

دفتر مرکزی شرکت دیزنی و امکانات اصلی تولید آن در کالیفرنیا، در استودیوی والت دیزنی (بربنک) قرار دارند. این شرکت یکی از اعضای میانگین صنعتی داو جونز است و در سال ۲۰۰۶، مبلغ ۳۴٫۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌است. تا سال ۱۹۵۵، شرکت دیزنی فقط روی فیلم‌های کارتون کار می‌کرد. شرکت دیزنی از سال ۲۰۰۲ توسط «دیک کوک» اداره می‌شود.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan