ماجرای ثبت نام جنجالی احمدی نژاد برای انتخابات 96

  • ۰۱:۴۱
خبرگزاری ایلنا: شاید دومین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری پرحاشیه‌ترین روز ثبت‌نام باشد. مدت‌ها بود که بقایی اعلام کاندیداتوری کرده بود و از قبل مشخص شده بود که رحیم مشایی و محمود احمدی‌نژاد در روز ثبت‌نام او را همراهی می‌کنند. امروز قبل از ظهر بقایی به همراهی احمدی نژاد و مشایی برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کرد. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که شخص احمدی نژاد ثبت نام کند اما بر خلاف توصیه رهبری محمود احمدی نژاد ثبت نام کرد تا ثابت کند در این چهار ساله هیچ تغییری نکرده است و حواشی او پربارتر از اصل است.
 
ثبت نام محمود احمدی نژاد در بین فعالان سیاسی بازتاب های زیادی داشت:  
 
احمدی‌نژاد کمربند انتحاری به خود بسته است
 
حسین کنعانی‌مقدم فعال سیاسی اصولگرا درباره نامزدی احمدی‌نژاد گفت:‌ این یک عمل انتحاری است و ایشان یک کمربند انفجاری به دور خودش بسته و وارد میدان شده است. پیام این اقدام احمدی نژاد به ضد انقلاب این است که شما بخوابید ما بیداریم. با توجه به صراحت توصیه رهبری نباید ثبت نام می کردند و این نوعی نافرمانی است.
 
ثبت‌نام احمدی‌نژاد سند بصیرت آیت‌الله هاشمی است
 
یاسر هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی گفت: این سند بصیرت آیت‌الله هاشمی است.
 
توصیه‌های رهبری برای احمدی‌نژاد محلی از اعراب ندارد
 
رئوفیان از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: ثبت‌نام احمدی‌نژاد نیاز به اظهار نظر ندارد و اظهرمن الشمس است که ایشان با این عمل هرچه را که در گذشته بافته بود را پنبه کرد. با این عمل کذب ادعای خود را در گذشته ثابت کرد.
 
او افزود: ایشان که ادعا می‌کردند فردی ولایتمدار هستند و امروز ثبت نام کردند یعنی ثابت کردند که ادعای او در گذشته کذب بوده است به خصوص در مورد ولایتمداری ایشان و لذا هر تلاشی که دلسوزان انقلاب می کردند تا نیت ایشان را بر ملا کنند  در حد این حرکت تاثیر گذار نیست. ایشان با ثبت‌نام خود ثابت کردند که توصیه‌های رهبری برای او محلی از اعراب ندارد.  امیدوارم با این اقدام به دور از هیاهو با یک عکس‌العمل مبتنی بر قانون برخورد شود و مسئولین با این پدیده برخورد کند.
 
با عدم رعایت اخلاق امید و اعتماد را خدشه‌دار نکنیم
 
معصومه ابتکار عضو کابینه دولت یازدهم گفت: کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه‌های نظارتی مشخص است. ما امیدواریم اخلاق که یکی از مهمترین چارچوب‌های انتخاباتی است رعایت شود. یکی از مهمترین مولفه‌های انتخاباتی امید و اعتماد مردم به نظام است؛ خدای نکرده با عدم رعایت اخلاق این امید و اعتماد را خدشه‌دار نکنیم.
 
به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید
 
مهدی کوچک‌زاده نماینده پیشین مجلس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در این باره نوشت: شما به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید! آخرین توصیه‌ام به خودم  و به شما پناه بردن به خدای قادر متعال از شر وسواسان خناس و خود شیفتگی است.
 
توصیه‌های رهبری برای همه لازم الاجرا است
 
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور  گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان برای همه لازم الاجرا است. بنابراین همه ما که در ساختار نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کنیم این وضعیت را باید قبول داشته باشیم که ولایت فقیه یک واقعیت است که علاوه بر آموزه‌های دینی در قانون اساسی ما هم بر آن تاکید شده است، بنابراین هر کس که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت بپذیرد، قاعدتا باید کلیه اصول قانون اساسی را هم قبول داشته باشد و بر اساس آن عمل کند.
 
تصمیم نهایی با مردم و نظام است
 
محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن دولت یازدهم گفت: تصمیم نهایی در این خصوص با مردم و نظام است.
 
احمدی‌نژاد ابتدا پاسخگوی مفاسد اقتصادی دولتش باشد
 
محسن سرخو کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران گفت: اگر کسی خود را دارای صلاحیت  پست ریاست‌جمهوری بداند و برای رسیدن به آن اعلام امادگی کند، بسیار هم خوب است اما آقای احمدی‌نژاد بهتر است پیش از آنکه خود را کاندیدای این دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند، بهتر است خود را برای پاسخ به پرسش‌های متعدد آماده کند.
 
او افزود: اولین پرسش این است که چرا آقای احمدی‌نژاد که خود را فردی ولایت‌مدار اعلام می‌کند بر خلاف نظر صریح مقام معظم رهبری عمل کرده و وارد میدان شده است؟ پرسش دوم این که اگر ایشان امروز برای شرکت در این رقابت اعلام رسمی کرده است، باید به بسیاری از ابهاماتی که در بخش‌های مختلف سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی در زمان هشت ساله ریاست جمهوری‌اش مردم با آن دست به گریبان بوده‌اند، پاسخگو باشد.
 
صلاحیت احمدی‌نژاد خود به خود رد است
 
عبدخدایی از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: اگر احمدی‌نژاد ولایت فقیه را به صورتی که امام خمینی تبیین می‌کردند پذیرفته باشد و اگر احساس کند که رهبری با این ثبت نام مخالف است،‌ نباید کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شدند و باید صلاحیت ایشان به صورت خود به خود رد شود زیرا بر خلاف نظر ولی فقیه و تقریبا بر خلاف قانون اساسی عمل کرده است.
 
او افزود:‌ حضرت امام به ولایت مطلقه فقیه معتقد بودند و از اصول دین می دانستند و اگر احمدی‌نژاد با همین چارت، امام و ولی فقیه را قبول کرده باشد نباید ثبت نام می‌کرد. آیت الله هاشمی هم در صحبت‌های خود می‌گفتند «گاهی اختلاف نظرهائی پیش می آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می آیم و از ایشان تبعیت می‌کنم» این کار آقای هاشمی به دلیل این بود که ایشان به ولایت فقیه اعتقاد داشتند. هیچ مانعی ندارد که کسی با نظر ولی فقیه اختلاف داشته باشد ولی در عام باید حکم را بپذیرد.  
 
ثبت‌نام احمدی‌نژاد راه را برای بسیاری از سرکشی‌ها باز می‌کند
 
آیت‌الله غرویان از فعالان سیاسی اصولگرا در این باره می‌گوید: جریان احمدی‌نژاد تمرد از نظر رهبری کرده که به نظر من خیلی مهم است و به هر حال نظر رهبری را زیر پا گذاشتند. حرکتی که امروز احمدی نژاد انجام داد رویداد خطرناکی است که باید مسئولان به آن بپردازند. به نظر من این خیلی راه را برای سرکشی‌ها بیشتر باز خواهد کرد.
 
او افزود: دیدم بعضی از طرفداران ایشان اعلام برائت کردند. کار بسیار درستی است و توقع می‌رود که بزرگترها اعلام برائت کند؛ چون آنهایی که ادعای بصیرت و ذوب در ولایت می‌کنند و کفن پوش می‌شدند الان باید باید واکنش نشان دهند.
 
از سه قطبی رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد استقبال می‌کنیم
 
سعید لیلاز تحلیلگر مسائل سیاسی واقتصادی در رابطه با ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: از این خبر متعجب نیستم، این تصمیم قابل پیش‌بینی بود، مخاطب آقای احمدی‌نژاد اصلاحات وروحانی نیست؛ بلکه مخاطب او کل نظام است. مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود. من این مساله را در سال ۸۵ نیز مطرح کرده‌ام و بازهم تکرار می کنم که آقای احمدی ‌‌نژاد می‌تواند این کار را بکند.
 
او در رابطه با احتمال تایید  یا ردصلاحیت محمود احمدی نژاد بیان داشت: به احتمال بسیار زیاد صلاحیت او تایید نخواهد شد؛ اما اگر تایید شود بهتر است چرا که اگر با سه گرایش رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد وارد انتخابات ۹۶ شویم بهترین انتخابات ریاست جمهوری رقم خواهد خورد؛ چون عیار هر کدام از کاندیداها سنجیده خواهد شد و مشخص می شود که هر کدام چه میزان طرفدار دارند. اگر با این سه گرایش وارد انتخابات شویم مشخص می شود چه گرایشی در کشور طرفداران بیشتری دارد.
 
پایانِ احمدی‌نژاد
 
الیاس نادران نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از حامیان سابق احمدی‌نژاد در توییتر خود نسبت به نامزدی محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد و نوشت: پایان احمدی‌نژاد.
 
سعید حجاریان: احمدی نژاد و بقایی رد صلاحیت خواهند شد
 
تئوریسین اصلاحات عقیده دارد که حضور و ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات خلاف منویات رهبری نیست، این در حالی است که وی توامان معتقد است هیچ فردی از طیف احمدی نژاد یعنی خود او و بقایی تایید صلاحیت نخواهند شد و به زودی آن ها گزینه ی دیگری را به عنوان نماینده خود معرفی خواهند کرد.

سعید حجاریان در گفت‌گویی در تحلیل ثبت نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری با وجود توصیه‌های رهبری به وی گفت: منع آقای احمدی‌نژاد برای عدم حضور در انتخابات از جانب رهبری منصوص‌العله بود. رهبری در گفتاری که در این زمینه داشتند علت را بیان کردند و آن این بود که آمدن وی باعث دوقطبی شدن انتخابات می‌شود. اکنون با حضور آقای رئیسی عملاً فضا دوقطبی شده است و دیگر آن توصیه وجهی ندارد که احمدی‌نژاد به انتخابات ورود نکند. فی‌الواقع آمدن احمدی‌نژاد فضا را از دو قطبی بودن خارج می‌کند و اتفاقاً حرکت وی در جهت منویات رهبری است.

این فعال سیاسی همچنین در پیش‌بینی خروجی نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی گفت: من گمان دارم که هم آقای احمدی‌نژاد و هم بقایی هر دو رد صلاحیت خواهند شد. احمدی‌نژاد نیرویی دارد که روز آخر ثبت‌نام خواهد کرد و وی قصد دارد که نقش آقای هاشمی در انتخابات 92 را ایفا کند. یعنی بگوید که من را رد کردید اما رای من برای فلان آقاست. در بین اطرافیان ایشان تنها فردی که می‌تواند از شورای نگهبان اجازه عبور بگیرد آقای ثمره هاشمی است و احتمال می‌دهم که این گروه چنین نقشه و برنامه‌ای در سر می‌پرورانند.

حجاریان درباره تاثیر حضور رئیس دولت قبل و حلقه اطرافیان وی  بر معادلات انتخاباتی اصول‌گرایان یادآورشد :اصول‌گرایان در این دوره همه تلاش‌شان را کردند که اشتقاقی میان‌شان اتفاق نیفتد، ولی با این حال عملاً به چند دسته تقسیم شدند. این امر به‌واسطه عدم کار تشکیلاتی منسجم و دراز مدت میان این طیف اتفاق افتاد و با اینکه همه آنان هم‌پیاله هستند، اما بر سر تقسیم کیک منازعه دارند و معلوم نیست که تا به کی این افتراق میان‌شان ادامه خواهد داشت.

 کوهکن: اگر در شورای نگهبان بودم، احمدی نژاد را رد صلاحیت می کردم
 
نائب رئیس جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری در مجلس شورای اسلامی با اظهار تاسف از ثبت نام محمود احمدی نژاد برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر حقوقدان شورای نگهبان بودم به عدم صلاحیت احمدی نژاد رای می دادم.

محسن کوهکن ریزی در واکنش به ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری افزود: جای تاسف دارد افراد به آنچه که می گویند عمل نکنند، انتظار می رفت احمدی نژاد اینگونه رفتار نکند.

نماینده مردم لنجان در مجلس دهم شورای اسلامی عنوان کرد: از رفتار امروز احمدی نژاد و حضور در انتخابات اظهار تاسف می کنم و برای آخر و عاقبت بخیری او دعا می کنم.

کوهکن ریزی درخصوص موضوع رد یا تائید صلاحیت احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در این زمینه صاحب اختیار است و هرچه که آنها تصمیم بگیرند همان خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اما اگر به جای یکی از حقوقدانان شورای نگهبان بودم حتما به عدم صلاحیت احمدی نژاد رای می دادم.

به گزارش خانه ملت، محمود احمدی نژاد امروز -چهارشنبه- به همراه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در ستاد انتخابات حاضر شد و به اتفاق بقایی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 ثبت نام کرد، این در حالی است که مقام معظم رهبری توصیه کرده بودند احمدی نژاد در انتخابات حضور پیدا نکند.
 
واکنش محسن رضایی به نامزدی احمدی نژاد
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد.

محسن رضایی در توئیتر خود نوشت:

"اگر برای مصلحت خود با دانای فرزانه‌ای مشورت کردیم و چون نظر او باب میل مان نبود، قدر دلسوزی او را ندانستیم  این یعنی یک اشکالی هست"
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
مطالب پر بحث تر
نویسندگان
موضوعات
پیوندها
Designed By Erfan Powered by Bayan