مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

متن بیانیه 10 بندی اتحادیه اروپا درباره برجام

  • ۱۱:۴۹

بیانیه‌ 10 بندی اتحادیه اروپا درباره برجام    


خبرگزاری ایسنا: شورای اتحادیه اروپا بر لزوم و تمایل خود برای افزایش روابط با ایران به گونه‌ای که سازگار با برجام باشد تاکید کرد.

شورای اروپا روز دوشنبه، پس از پایان نشست خود دوباره ایران بیانیه‌ای را منتشر کرد که شامل ۱۰ بند است.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه خود بر پایبندی‌اش به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و لزوم افزایش‌ در روابط با ایران تاکید کرده است.

متن بیانیه شورای اتحادیه اروپا به این شرح است:

1. با توجه به نتیجه‌گیری شورا در ژوییه ۲۰۱۵ و بیانیه مشترک نماینده عالی اتحادیه اروپا و جواد ظریف در نشست ماه آوریل‌شان، اتحادیه اروپا برای توسعه روابط خود با ایران، به گونه‌ای که سازگار با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باشد، تمایل دارد.

2. اتحادیه اروپا بر تعهد راسخ خود به برنامه جامع اقدام مشترک که تلاش چند جانبه توسط ایران و گروه ۳+۳ است، تاکید می‌کند. این اتحادیه از این که برجام از سوی تمام طرف‌ها اجرا می‌شود استقبال می‌کند. اتحادیه اروپا تایید می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز اجرای برجام تاکنون چهار گزارش را در تایید اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران منتشر کرده است.

این نهاد بر ضرورت ادامه همکاری کامل و به موقع ایران با آژانس تاکید و از کار آژانس برای نظارت و راستی‌آزمایی اجرای توافق توسط ایران حمایت می‌کند. اتحادیه اروپا ایران را به تصویب پروتکل الحاقی مربوط به توافق پادمان‌ها ترغیب می‌کند. این اتحادیه هم‌چنین بر لزوم تداوم اجرای موثر و کامل برجام در مدت زمان این توافق تاکید و به علاوه از مسوول سیاست خارجی اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک حمایت می‌کند.

3. اتحادیه اروپا متعهد است تا از اجرای کامل و موثر برجام شامل لغو تحریم‌های اقتصادی و تحریم‌های مالی مرتبط با مساله هسته‌ای و تعامل با بخش‌های خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی به ویژه بانک‌ها به منظور رشد تجارت و سرمایه‌گذاری پشتیبانی کند. به طور ویژه دستورالعمل مبسوطی در خصوص برداشتن تحریم‌ها ارائه شده است تا تضمین شود که چارچوب نظارتی روشن است. این شورا به تعامل با تمامی طرف‌های مربوطه در خصوص این مساله ادامه خواهد داد.

4. اتحادیه اروپا مایل است تا شاهد ادامه صدور مجوز از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا برای انتقال هواپیماهای مسافربری و قطعات و خدمات مربوط آن به ایران باشد و از آن استقبال می‌کند. فروش تعداد قابل توجهی هواپیما به خطوط هوایی ایران نشان دهنده اجرای موفقیت‌آمیز برجام است. استفاده منحصرا غیرنظامی از هواپیماها منجر به ایجاد محیط حمل و نقل هوایی امن‌تر می‌شود و جابه‌جایی افراد را بهتر می‌کند.

5. پایبندی تمام طرف‌ها به تعهداتش برای ادامه اعتمادسازی امری ضروری است و اجازه ادامه پیشرفت تدریجی و مداوم روابط میان اتحادیه اروپا، کشورهای عضو و ایران آن‌گونه که در نشست ژوییه ۲۰۱۵ شورای امور خارجی تعیین شد را می‌دهد.

6. شورای اتحادیه اروپا بر حمایت خود از توسعه روابط ایران – اتحادیه اروپا در زمینه‌های مرتبط با منافع مشترک از جمله گفت‌وگوهای سیاسی، حقوق بشر، همکاری اقتصادی، تجارت و سرمایه‌گذاری، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و تغییرات آب و هوا، ‌همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، محیط زیست، حفاظت مدنی، علوم، تحقیقات و نوآوری، تحصیلات شامل تبادلات دانشگاهی، فرهنگی، مواد مخدر، مهاجرت، مسائل منطقه‌یی و بشر دوستانه همان گونه که در بیانیه مشترک مورد توافق میان نماینده عالی اتحادیه اروپا و جواد ظریف در نشست آن‌ها در آوریل آمده است، تاکید می‌کند. این شورا از راهبرد هماهنگ اتحادیه اروپا در خصوص تعامل تدریجی با ایران به شکل جامع و مشارکتی در زمینه منافع مشترک و حساس در شرایطی که اختلافاتی وجود دارد و به علاوه سازنده در عمل حمایت می‌کند. به عنوان بخشی از این تعهد شورا به طور کامل از گشایش بی‌درنگ هیأت اتحادیه اروپا در ایران به عنوان یک گام کلیدی در اجرای برنامه همکاری گسترده پشتیبانی می‌کند.

7. شورای اتحادیه اروپا از توسعه روابط اقتصادی این اتحادیه با ایران به عنوان نتیجه اجرای برجام استقبال و برحمایت خود از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان راهی برای پیشبرد اصلاحات مرتبط با بازار و حصول پیوستن مجدد به اقتصاد جهانی و نظام تجارت قانونمند تاکید دارد. ایران برای این که بتواند به طور کامل از لغو تحریم‌ها، شامل تعامل دوباره با بانک‌ها و بازرگانان اروپایی و بهره ببرد، مهم است که به موانع مرتبط سیاست اقتصادی و مالی، جو تجاری و حاکمیت قانون رسیدگی کند. این شورا از تصویب و تعهد عالی سیاسی ایران به طرح مالی کار گروه اقدام مشترک برای رسیدگی به پولشویی، مقابله با تامین مالی اقدامات تروریستی و تصمیمش برای دریافت کمک فنی استقبال می‌کند و هم‌چنین از ایران می‌خواهد تا به طور سریع و به موقع آن را اجرا کند. اتحادیه اروپا و اعضای آن برای همکاری با ایران در این زمینه‌ها از جمله ارائه کمک‌های فنی برای اجرای طرح اقدام FAFT  آماده است و استفاده از اعتبارات صادراتی برای تسهیل تجارت، تامین مالی، پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در ایران را بررسی می‌کند. شورای اتحادیه اروپا از چشم‌انداز دستور بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای وام‌دهی یک کشور سوم به ایران استقبال می‌کند.

8. شورای اتحادیه اروپا بر عزم رییس‌جمهور ایران برای ارتقای وضعیت حقوق بشر در این کشور تاکید می‌کند. هر چند هم‌چنان نسبت به وضعیت حقوق بشر از جمله استفاده مکرر از مجازات اعدام علیه جوانان و مجرمان مواد مخدر نگران است. اتحادیه اروپا با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است. این شورا بر اهمیت تضمین حقوق برابر زنان و تمامی اقلیت‌های مذهبی و نژادی، احترام به آزادی بیان، ‌تجمع و گردهمایی و به علاوه اجرای معاهداتی که ایران عضو  آن‌هاست و پذیرش کنوانسیون‌هایی که هنوز عضو آن‌ها نیست، ‌تاکید می‌کند. شورای اروپا هم‌چنین از ایران می‌خواهد تا با گزارشگر ویژه سازمان ملل همکاری کند. اتحادیه اروپا خواهان رسیدگی به این مسائل به شکلی سازنده از جمله از طریق گفت‌وگوهای حقوق بشری است که در نهایت حوزه‌های همکاری در این زمینه را مشخص می‌کند.

9. شورای اتحادیه اروپا نسبت به افزایش تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی و از راه‌های ایجاد یک فضای منطقه‌یی سازنده‌تر حمایت می‌کند. ایران نقش منطقه‌یی مهمی ایفا می‌کند و بسیار حائز اهمیت است که گام‌های سازنده و محسوسی بردارد تا بهبود وضعیت منطقه به واقعیت تبدیل شود. اتحادیه اروپا بر رویکرد متعادل خود در خصوص منطقه تاکید دارد و از تمامی کشورهای منطقه می‌خواهد برای کاهش تنش‌ها تلاش کنند و از اقداماتی که به افزایش خشونت، فرقه‌گرایی و قطب‌گرایی کمک می‌کند، بپرهیزند. شورا در این راستا، نسبت به ساختار نظامی منطقه‌یی، شامل برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی می‌کند و از ایران می‌خواهد تا از فعالیت‌هایی که ممکن است به تعمیق بی‌اعتمادی منجر شود، پرهیز کند از جمله آزمایش‌های موشکی بالستیک که برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و بیانیه‌های مرتبط با آن است.

10. اتحادیه اروپا بر نتیجه‌گیری‌های خود در خصوص سوریه در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ تاکید می‌کند و خواستار پایان فوری حملات عمدی و کور دولت سوریه و متحدانش علیه غیرنظامیان و کارکنان بخش‌های درمانی و بشردوستانه و زیربناهای غیرنظامی و انسانی است. بنابراین شورا از ایران می‌خواهد تا از نفوذ خود بر دولت سوریه استفاده کند تا خشونت علیه غیرنظامیان، کارکنان بخش‌های درمانی، ‌زیربناهای غیرنظامی و بشردوستانه پایان یابد و دسترسی کامل و گسترده به کشور برای کمک‌های بشردوستانه و تعامل سازنده در یک رویه سیاسی از طریق مذاکره فراهم شود. شورای اتحادیه اروپا هم‌چنین ایران را برای همکاری در جهت فراهم کردن زمینه آغاز یک رویه سیاسی به رهبری سوریه تحت حمایت سازمان ملل ترغیب می‌کند. این شورا از کمک نماینده عالی در این خصوص استقبال و از وی برای ادامه این تلاش‌ها با همکاری بازیگران اصلی منطقه در حمایت از اقدامات استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه دعوت می‌کند.
مطالب مرتبط با موضوع  


خبرگزاری ایسنا: باراک اوباما در سخنانی از پیش‌بینی آینده آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ خودداری کرد اما گفت که او به زودی با واقعیت مواجه خواهد شد. اوباما همچنین از مردم خواست تا به ترامپ فرصت دهند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه در کنفرانس خبری پیش از سفر به اروپا گفت که جانشین جمهوری‌خواه او اگر بخواهد وعده‌های جنجالی کارزارهای انتخاباتی‌اش را عملی کند، با واقعیت مواجه می‌شود.

هدف از سفر به اروپا این است که به متحدان اروپایی آمریکا درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا اطمینان داده شود. اوباما کسی بود که بارها ترامپ را فردی توصیف کرد که مناسب پست ریاست جمهوری نیست.  

این بار هم اوباما اذعان کرد که نگران جانشین آتی خود است. او گفت که اخراج میلیون‌ها مهاجر، لغو معاهده‌های دفاعی دوجانبه با ناتو و ژاپن و کنار کشیدن از توافق‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران و محیط زیست، همچون لفاظی آسان نیست. اوباما گفت: فارغ از اینکه او با چه تجربه و تصوری به این دفتر می‌آید، این دفتر او را بیدار می‌کند. واقعیت خود را اثبات می‌کند.

اوباما گفت که در جریان دیدار با ترامپ در کاخ سفید به او گفته است که اقداماتش می‌تواند بازارها، تانک‌ها و احساسات مردمی را به حرکت وادار کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین درباره تعطیلی زندان گوآنتانامو گفت که تعطیل نشدن آن تقصیر محدودیت‌های کنگره بوده است. او گفت هنوز هم ترجیح می‌دهد که زندانیان گوآنتانامو به زندان‌های دیگری تحت نظارت آمریکا منتقل شوند. او تاکید کرد: کنگره با من مخالف است؛ همینطور رئیس‌جمهوری منتخب.

اوباما در بخش دیگری از سخنانش به مساله مهاجران اشاره کرد و از ترامپ خواست به مهاجران کودکی که وارد آمریکا شدند، اجازه ماندن بدهد. او گفت: طبق قانون سال 2012 به کودکان مهاجر وضعیت حقوقی مشخصی می‌دهد. اکثر مردم آمریکا نمی‌خواهند شاهد این باشند که این افراد دوباره خود را پنهان کنند.

او بار دیگر کنگره را مقصر تعطیل نشدن گوآنتانامو دانست و از اینکه دولت او در حالی کنار می‌رود که "رسوایی مهمی" به بار نیاورده، تقدیر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به سوریه گفت که هر روز به یافتن راهی برای کاستن از درد و رنج سوری‌ها فکر می‌کند. او شرایط سوریه را "درهم و برهم و آشفته" توصیف کرد. او گفت: دولت من تلاش بسیاری کرد تا یک راه‌حل سیاسی یافت شود. این تلاش‌ها را می‌توان با تلاش‌ها برای حل درگیری در لیبی مقایسه کرد. در سوریه شرایط بسیار پیچیده‌تر است و از هر طرفی شاهد جنگ نیابتی هستیم. دولت من به تلاش‌هایش برای یافتن فرمولی برای پایان این درد و رنج ادامه می‌دهد.

رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا بار دیگر به دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت که "او می‌داند که زمانی که نامزد باشید و حرف بی‌ملاحظه‌ای بزنید با زمانی که همان کلمات از دهان یک رئیس‌جمهور بیرون بیاید بسیار تفاوت دارد." او تاکید کرد که با سخنان یک رئیس‌جمهور، شاخص‌های مالی بازارها تغییر می‌کند و دولت‌های خارجی هم به دقت سخنان را بررسی می‌کنند. او گفت که در مساله امینت ملی باید "اندکی دقت" داشت تا "اشتباهات مرگبار" رخ ندهد.

در حالی که 9 هفته تا روی کار آمدن ترامپ زمان باقی است، اوباما این بحث را مطرح کرد که مهاجران برای اقتصاد آمریکا خوب هستند. ترامپ از مخالفان سرسخت مهاجران است و تمایلی بسیاری برای اخراج و محدود کردن مهاجران غیرقانونی نشان می‌دهد.

با این حال اوباما گفت، گمان می‌کند که ترامپ باید "سیگنال‌هایی برای وحدت مردم" بفرستد؛ مردمی که از کارزار انتخاباتی او منزجر شدند. او در کنفرانس خبری خود به ترامپ توصیه کرد که به سمت جلب حمایت گروه‌های اقلیت و یا زنان و یا سایر افرادی که از فحوای کارزار انتخاباتی او نگران‌ هستند، حرکت کند. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از جناح‌های سیاسی متفاوت خواست تا به ترامپ فرصت تشکیل تیم دهند و مردم آمریکا ظرف چند سال آتی او را قضاوت کنند.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan