مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

جیمز متیس ژنرال ضدایرانی گزینه نهایی ترامپ برای وزارت دفاع

  • ۲۱:۳۷


جیمز متیس ژنرال ضدایرانی گزینه نهایی ترامپ برای وزارت دفاع   

  


خبرگزاری فارس: یک روز از پس از ملاقات با ژنرال بازنشسته «جیمز متیس»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفت که وی گزینه نهایی برای تصدی پست وزارت دفاع در دولتش خواهد بود.

«دونالد ترامپ» دیروز در برج خود در منهتن با ژنرال متیس دیدار کرده و برنامه‌های وی برای هدایت ارتش آمریکا را شنیده بود.

ترامپ که گویا از این ملاقات بسیار خوشحال بود، امروز در برابر خبرنگار رویترز از ژنرال متیس تمجید کرد و ژفت: «دیروز خیلی خیلی تأثیرگذار بود. (او) یک ژنرال واقعی در میان ژنرال‌هاست.»

جیمز متیس از سال 2010 تا 2013 به عنوان یازدهمین فرمانده قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا به کشورش خدمت کرد ولی در سال 2013 به ناگاه پس از 44 سال، رخت نظام را از تن بیرون کرد و بازنشست شد.
 
رسته اصلی این ژنرال چهارستاره در میان تفنگداران دریایی تعریف شده و به واسطه حضور در خطرناک‌ترین نقاط درگیری، احترام و شهرت خاصی در میان تفنگداران دارد اما شهرت ژنرال به این عزت و احترام ختم نمی‌شود.

نشریه فارن‌پالیسی همان روزها نوشته بود که ژنرال متیس در سال 2013 به خاطر داشتن دیدگاه افراطی و تندورانه در خصوص نحوه مقابله با ایران، از سوی «باراک اوباما» به بازنشستگی پیش از موعد مجبور شده بوده است.
مطالب مرتبط با موضوع  فرارو: دونالد ترامپ بدون اغراق در حال تبدیل شدن به یک پدیده بین‌المللی است. پیش از این اگر با تغییر روسای جمهوری آمریکا تنها برخی از کشورها نگران می‌شدند و سیاست‌های خود را تغییر می‌داند اما این بار اتحادیه اروپا و کشورهای بزرگی مانند روسیه و چین نیز به دقت تحولات آمریکا و گزین ه‌های احتمالی کابینه دونالد ترامپ را زیر ذره بین خود برده‌اند و آن را رصد می‌کنند.

 دونالد ترامپ در ایام تبلیغات ریاست جمهوری آمریکا نوید تغییرات جدی در روابط بین المللی این کشور را داده بود. او گفته بود درباره تعهدات آمریکا تجدید نظر خواهد کرد. اما او از تعهداتی متفاوتی نام برده بود تا نشان دهد این تجدید نظر تنها به برجام محدود نخواهد شد و او حتی علیه پیمان ناتو نیز موضع‌گیری خواهد کرد و همچنین ترامپ آنطور که از انتظار می‌رفت هم  از اتحادیه اروپا هم یاد نمی‌کرد.

در همین باره با داوود هرمیداس باوند گفتگو کردیم و از او درباره رویکرد جدید آمریکا نسبت به تحولات بین‌المللی پرسیدیم و سرآخر از او درباره سهم ایران از تغییر نگرش آمریکا نسبت به مسانل بین‌المللی نیز سوالی پرسیدیم. این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

ایران در برابر رویکرد تهاجمی داوود هرمیداس باوند در رابطه با آینده تعهدات بین‌المللی آمریکا با روی کارآمدن چهره‌ای مانند ترامپ گفت: «بر اساس شواهد و قراین به نظر می‌رسد آمریکا به دنبال آن است که تمرکز خود را به مسائل داخلی معطوف کند و در همین راستا سطح و دامنه تعهدات بین‌المللی خود را کاهش دهد.»  

وی گفت: «تعدیل تعهدات بین‌المللی آمریکا که ترامپ شعار آن را داده است با هدف بازگشت به آمریکا شکل گرفته است.»

باوند در ادامه اضافه کرد: «آمریکا به دنبال آن است تعهدات خود را کم کند و برای مثال ترامپ این سوال و ابهام را پیش‌ می‌کشد که چرا مردم و کشور آمریکا باید هزینه‌های دیگر کشورها را بپردازند و چرا این هزینه‌ها برای خود آمریکا مصرف نمی‌شود؛  در همین رابطه ترامپ به دنبال آن است که تعهدات این کشور در ناتو را کاهش بدهد.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: «این نوع تعدیل‌ها و کاهش تعهدات نسبت به اتحادیه اروپا هم اتخاذ خواهد شد.»

باوند می‌گوید: «ترامپ معتقد است دولت‌های آمریکا با ورود نادرست خود به مسائل در عرصه جهانی، هزینه‌های هنگفت و بی‌دلیلی برای مردم این کشور ایجاد کرده‌اند و امریکا در حالی خدماتی را مجانی به برخی از کشورها ارایه می‌دهد که خود امریکایی‌ها بیش از هر کس دیگری به آن خدمات نیازمند هستند.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص واکنش احتمالی اتحادیه اروپا نسبت به تصمیمات آینده دولت آمریکا گفت: «الان تقریبا این ایده در حال شکل‌گیری است که اروپا با نگاه ترامپ و جمهوری‌خواهان بایستی به فکر ایجاد ساختارهای مستقل باشند بخصوص در شرایطی که آمریکا به سنت جمهوری‌خواهان درباره بازگشت به آمریکا تمایل پیدا کرده است.»

باوند در ادامه به ذکر تجربه مشابه این روزهای آمریکا در گذشته پرداخت و از ماجرای کنار کشیدن آمریکا جنگ ویتنام یاد کرد و گفت: «در آن ایام هم کنگره آمریکا تایید کرد که آمریکا نیروهای خود را وارد نکند؛ به نظر می‌سد این نظر مجددا تشدید شود.»

وی در خصوص آینده نقش آفرینی آمریکا در جامعه بین‌المللی گفت: «در آینده آمریکا موضع‌گیری دولت با دولت را پیش خواهد گرفت و حمایت‌ها و هزینه‌های خود را در کشورهای دیگر کاهش خواهد داد.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «از سوی دیگر چین و ژاپن می‌خواهند دیگر زیر چتر امنیتی آمریکا نباشند و خودشان مستقل شوند و به دلیل این نگاه متفاوت آمریکا این اطمینان برایشان وجود نخواهد داشت که این کشور چتر حمایتی‌اش را همچنان حفظ کند.»

هرمیداس باوند با ذکر این نکته که در سال‌های اخیر آمریکا تمرکزش را از خاورمیانه برداشته و به خاور دور معطوف کرده است، تاکید کرد: «به نظر می‌رسد آمریکا حتی به دنبال آن است که همین سطح از تعهداتش را هم در خاور دور کاهش دهد. دیدگاه اشخاص و گزینه‌های احتمالی اطراف دونالد ترامپ نشان می‌دهد این اتفاق رقم خواهد خورد.»

وی در خصوص پیامد تغییر نگرش دیپلماسی آمریکا برای ایران گفت: «به نظر من ترامپ با مقداری تندخویی فعالیت خود را شروع خواهد کرد؛ چرا که به زعم او، آمریکا اعتبارش را از دست داده و در برجام به ایران امتیاز داده است، به همین خاطر احتمالا او رویکردی تهاجمی به خود خواهد گرفت. اما به نظر می‌رسد همچنان تمرکزش بر مسائل داخلی آمریکا باشد.»

وی در خصوص واکنش ایران به این وضعیت به فرارو گفت: «ایران باید تلاش کند به اتحادیه اروپا نزدیک شود. نگاه مثبت اروپاییان به برجام موقعیت ویژه‌ای را برای ایران به وجود آورده است؛ این نزدیکی موجب خواهد شد ترامپ نسبت به این تعهد ایستادگی نسبی بیشتری داشته باشد.»

باوند در خصوص نحوه تعامل مثبت ایران با اتحادیه اروپا گفت: «ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در ایران می‌تواند منجر به باز شدن فضایی جدید در روابط گردد؛ ایران نباید تنها با نگاه بدبینی نسبت به دفتر اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد و از سویی دیگر نبایستی تنها به روابط خودش با چین و روسیه متکی شود.»

وی در بخش پایانی گفتگوی خود یادآور شد: «ایران نباید همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهد و ارتباطات خود را با شرق گسترش دهد. ایران باید به اروپا هم نزدیک شود و تنها روسیه و چین را مورد توجه خود قرار ندهد.»


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan