مجله اینترنتی سیمرغ شهر

مجله اینترنتی سیمرغ شهر اولین مجله جامع اینترنتی ایرانی است که که در آن کلیه مطالب مفید برای ایرانیان را پوشش می ده | با همشری شوید

همه چیز درباره کمپین نه به شهرزاد 2 به سرپرستی نادر فتوره چی

  • ۱۴:۵۶

نتیجه تصویری برای کمپین نه به شهرزاد

همه چیز از تکذیب یک «شایعه» در صفحه اینستاگرام ترانه علیدوستی، بازیگر سریال شهرزاد شروع شد. او بی‌آنکه اشاره‌ای به موضوع «شایعه» کرده باشد، از مخاطبانش خواسته بود به شایعات درباره آن‌چه که پروژه «شهرزاد ۲» نامیده بود، توجه نکنند.


همین چند جمله بازیگر سریال شهرزاد موجب شد تا نادر فتوره‌چی، روزنامه‌نگار و مترجم، در صفحه فیس‌بوکش، با توجه به بازداشت چند هفته قبل محمد‌مهدی امامی، تهیه‌ کننده و یکی از دو سرمایه‌گذار سریال شهرزاد به اتهام مشارکت در اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان، از علیدوستی بخواهد تا درباره «شایعه» مورد نظر بیش‌تر توضیح دهد و بگوید که در صورت اثبات اتهام ارتباط تهیه کننده شهرزاد با پروژه پولشویی، او اخلاقاً چه تصمیمی درباره همکاری با این مجموعه خواهد گرفت؟پاسخ علیدوستی که با تأیید خبر بازداشت محمد‌مهدی امامی همراه بود، ابهامات درباره پروژه شهرزاد را بیش‌تر کرد و نادر فتوره‌چی، در پاسخ به ترانه علیدوستی از او خواست که چون در مقام «سخنگوی سریال شهرزاد» ظاهر شده است، درباره منابع مالی این مجموعه و ارتباط آن با پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان بیش‌تر توضیح دهد. پرسش‌هایی که موجب سکوت علیدوستی (تا این لحظه) شده است.

پس از سکوت علیدوستی، فتوره‌چی در مطلبی با عنوان «۱۰ سوالی که رسانه‌ها نمی‌پرسند»، پرسش‌هایی را از سرمایه‌گذار دیگر این پروژه، هادی رضوی، مدیر هولدینگ فاطمی (شرکت سرمایه‌گذار شهرزاد، فیلم ابد و یک روز، شاهگوش و …) و داماد محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رییس جمهوری مطرح کرد و از جمله از او پرسید که چه‌طور توانسته است با ۳۵ سال سن، در شرایطی که کشور در رکود و بیکاری فرو رفته است، آن‌چنان درآمدی کسب کند که از کنار آن بتواند ۱۴‌میلیارد تومان را خرج ساخت یک سریال کند.
نتیجه تصویری برای کمپین نه به شهرزادپرسش‌های فتوره‌چی با پیشنهاد درج دو هشتگ «#نه_به_شهرزاد» و «#پرسش_از_عوامل_شهرزاد» در توییتر همراه بود و برخی از کاربران نیز از آن زمان به جمع پرسشگران از نحوه تأمین مالی این سریال و ارتباط آن با پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان پیوستند.

با استمرار سوالات این کاربران از عوامل سریال شهرزاد که با راه‌اندازی صفحاتی با نام «نه به شهرزاد» در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام و نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام همراه بود، رضا کیانیان، بازیگری که همزمان با این موج در شبکه‌های اجتماعی، خبرهایی درباره پیوستنش به تیم بازیگران سریال «شهرزاد ۲» منتشر شده بود، نسبت به این کمپین واکنش نشان داد و در دو متن پیاپی ابتدا هر گونه ارتباط سریال «شهرزاد ۲» با محمد‌مهدی امامی را تکذیب کرد و از «سرمایه‌گذار جدید» در این پروژه خبر داد و در ادامه و پس از آنکه با پاسخ فتوره‌چی و چند تن دیگر از کاربران درباره منابع مالی این سریال مواجه شد، از آن‌چه که «تخریب یک اثر فاخر و ارزشمند» و «تولید ملی» می‌نامید انتقاد کرد و از هواداران خود خواست نسبت به جوسازی‌ها علیه سریال شهرزاد بی‌اعتنا باشند.

همزمان، کاربران فیس‌بوک از نغمه ثمینی، نویسنده سریال شهرزاد خواستند که در مورد همکاری خود با این سریال موضع‌گیری کند و او نیز پس از چند روز سکوت، سرانجام موضعی متفاوت از علیدوستی و کیانیان گرفت و در متنی که در صفحه فتوره‌چی منتشر کرد، نوشت: «موضوع برای من روشن شده و من با خشمی عاقلانه آن را پی می‌گیرم و در پی روشن شدن ابهامات سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خواهم بود.»

واکنش متفاوت نغمه ثمینی در حالی بود که هادی رضوی نیز با خبرگزاری تسنیم گفت‌و‌گو کرد و خود را دارای ۶۰‌درصد از سهام «برند شهرزاد» دانست و گفت که شرعاً از ادامه ساخت این سریال رضایت ندارد.

در همین حال، موج کمپین «نه به شهرزاد» و «پرسش از عوامل شهرزاد» در شبکه‌های اجتماعی ادامه داشته و کاربرانی که به این کمپین پیوسته‌اند، با مراجعه به صفحه‌های حسن فتحی، کارگردان و هادی رضوی، تهیه‌ کننده، خواستار توضیح آن‌ها در خصوص منابع مالی این مجموعه یا توقف تولید آن تا رفع شبهات شده‌اند.

این پرسش‌ها تا حدی بالا گرفت که حمیدرضا ابک، از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب که صفحه‌اش در فیس‌بوک خوانندگان زیادی دارد نیز از حسن فتحی که او را «دوست و هنرمند والامقام» معرفی کرده است، خواست تا نسبت به پرسش‌های اعضای کمپین «نه به شهرزاد» واکنش نشان دهد و در صورت ناتوانی در ارائه پاسخ، ساخت این مجموعه را تا روشن شدن ابهام‌ها متوقف کند.

این در حالی بود که همزمان با بالا گرفتن موج درخواست توقف تولید شهرزاد، رسانه‌های داخلی عکسی با عنوان «عکس پشت صحنه سریال شهرزاد ۲» منتشر کردند و این امر خشم کاربرانی را که بیش از سه هفته از طرح سوالات‌شان می‌گذشت، بیش‌تر کرد.نتیجه تصویری برای کمپین نه به شهرزادکشمکش اعضای کمپین «نه به شهرزاد» و عوامل این مجموعه اکنون نزدیک به یک ماه است ادامه دارد و رسانه‌های اندکی تا‌کنون به این کمپین پرداخته‌اند و به آن واکنش نشان داده‌اند.

با وجود این، هادی رضوی، تهیه کننده شهرزاد یک، در روزهای گذشته در اظهاراتی متفاوت از دفعات قبل، نسبت بر وجود «شبهه» در سرمایه مالی پروژه شهرزاد اذعان کرده و گفته است: «مخاطب این سوال برایش مطرح است که شهرزاد ۲ چگونه ساخته می‌شود. قطعاً با سرمایه آقای امامی ساخته می‌شود اما برای مخاطب این سوال است که این سرمایه شبهه دارد یا خیر. آقای امامی همیشه تلاش می‌کردند فضا آرام شود. چرا به رفتار ایشان توجه نمی‌کنند و اجازه نمی‌دهند با توقف کار فضا آرام شود و با حضور ایشان و پاسخ به شبهات کار از سر گرفته شود؟ چرا، چون اگر هنرمندان فعال که ادعای اخلاق هم دارند کار را متوقف کنند دیگر دستمزدی وجود ندارد. تنها دلیل این است».

به گزارش خبرگزاری فارس، رضوی با انتقاد از حسن فتحی و دیگر عوامل سریال «شهرزاد۲» گفته است:«برای آگاهی مردم ارزش قائل باشید و بگذارید ادامه تصویر‌برداری شهرزاد به بعد از حل مشکل آقای امامی موکول شود و ایشان پاسخگوی حجم سؤالات مردم و بنده درباره نحوه تأمین سرمایه شهرزاد ۲ باشند. آقایان اگر بخشی از ثروت یا خانه و مستغلات‌شان مورد تعرض دزد قرار گیرد رفتار فرهنگی می‌کنند؟ من پیشنهاد می‌کنم تمام عزیزانی که در شهرازد ۲ مبالغی به عنوان دستمزد گرفتند همه را نزد صندوقی در دادگستری به امانت بگذارند و چون ادعای دلسوزی برای فرهنگ می‌کنند تا انتهای پروژه برای “فرهنگ” رایگان فعالیت کنند و بعد از عرضه شدن شهرزاد و رفع اتهامات از سرمایه‌گذار و ان‌شاءالله آزادی ایشان، مبالغ دستمزد را مسترد کنند و آقای امامی هم نسبت به ابهامات توضیح دهند.»

او بازیگرانی را که رسانه‌ها از درز خبر دستمزد ماهانه ۱۰۰ میلیونی و ۱۲۰ میلیونی‌شان تعجب کرده‌اند نیز این‌چنین تهدید به افشاگری کرده است: «اسناد دریافتی‌ها را نمی‌توانند کتمان کنند. متأسفانه دوستان فکر می‌کردند من تنها ادعا مطرح کردم و اسنادی در دست ندارم. این در حالی‌ست که من علاوه بر اسناد و مدارک دارای سه شاهد عاقل و بالغ هستم. یکی از شاهدها آقای سعید ملکان {چهره‌پرداز و تهیه کننده سینما} است. این‌که اصرار به ضبط سریال با این سرعت دارند، برای من باعث تعجب است. به نظر می‌رسد می‌خواهند مبالغی که از طرف سرمایه‌گذار برای پیشبرد سریال به امانت در مجموعه گذاشته شده تا انتها خرج شود و بعد از اتمام آن علی بماند و حوضش!»

اظهارات رضوی پس از آن مطرح شده است که در کمپین «نه به شهرزاد» پیگیر نام سرمایه‌گذار جدید این پروژه شده‌اند و البته حسن فتحی و دیگر عوامل این مجموعه این سوال را تا به حال با سکوت پاسخ داده‌اند.

اکنون نزدیک به یک ماه از آغاز کمپین «نه به شهرزاد» در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد و اخبار آن به شکل جسته و گریخته در برخی از رسانه‌ها بازتاب یافته و به بحث‌هایی در خصوص پشت پرده خصوصی‌سازی فرهنگی در جمهوری اسلامی، پولشویی از طریق سینما و راه افتادن باندهای مافیایی در عرصه فرهنگ دامن زده است.

شرکت‌کنندگان در کمپین نه به شهرزاد، با استناد به اظهارات رضوی کماکان خواهان واکنش عوامل این مجموعه هستند و در روزهای گذشته هشتگ «#توقف_تولید_شهرزاد۲» را به مطالبات خود افزوده‌اند.


کافه سینما- در هفته‌های گذشته، اعتراض‌های فراوانی به منابع مالی مبهم شهرزاد 2، به رغم ادعاهای سابق سازندگان‌اش، در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، پس از انتشار خبر دستگیری تهیه‌کننده این مجموعه، صورت گرفته است. روابط عمومی مجموعه روز گذشته پاسخی کلی به این ادعاها و اعتراض‌ها داد، و حالا نخستین واکنش‌های دو نفر از فعالان کمپین "نه به شهرزاد" را نسبت به گزارش روابط عمومی مربوطه، می‌خوانید:

نادر فتوره‌چی نوشت:

روابط عمومی شهرزاد کیست و به کجا «وصل» است؟

موجودی مجهول‌الهویه به نام «روابط عمومی مجموعه شهرزاد»، یعنی «مجموعه»ای که یکی از دو سرمایه‌گذار آن به نام «سیدمحمد‌امامی» هم اکنون به اتهام «مشارکت در فساد مالی صندوق فرهنگیان» در بازداشت به سر می‌برد، و سرمایه‌گذار دیگرش به نام «سیدهادی رضوی» همین امروز اعلام کرده است که «شهرزاد ۲، بدون اجازه من در حال تولید است»، در واکنش به کمپین «نه به شهرزاد» بیانیه‌ای صادر کرده که نه تنها به ابهامات موجود درباره شائبه ارتباط این مجموعه با فساد اقتصادی و پولشویی پاسخ نداده، بلکه با تکرار ادعاهایی که قبلا از زبان برخی از عواملش مطرح شده و بارها پاسخ گرفته، به شعور پرسشگران و پیگران آشکارا توهین کرده است.

بیانیه‌ای که لحن آن اگر چه نشانه‌های بارزی از عجز و استیصال عوامل و «پشت پرده» شهرزاد را نشان می‌دهد، اما در عین حال با اصرار بر تمسک به «دکترین وقاحت»، ضرورت مقابله جدی‌تر با آن را نیز برای جلوگیری از رواج این نحوه برخورد با «پرسشگری مدنی»، به افکار عمومی، ارباب قلم، رسانه‌ها، شهروندان و ... گوشزد می‌کند.

بیانیه‌ای که باید آنرا به عنوان چیزی بیش از پاسخ یک «روابط عمومی» جدی گرفت و به میانجی آن هشدار داد که دوران مردی که مردم را «خس و خاشاک» می‌نامید، تمام نشده و تنها نام و نقاب‌اش را بزک و زبان‌اش را کمی چرب‌تر کرده است.

در ذیل به بند بند این متن وقیح و در عین حال ترس‌خورده پاسخ داده می‌شود:

یکم، «اقدام به ساخت فصل دوم سریال «شهرزاد»، با عنایت به استقبال میلیونی علاقه‌مندان از این سریال در داخل و خارج از کشور اتخاذ شده است».

پاسخ:

«استقبال میلیونی» دلیل کافی و حجت مسموع برای اصرار بر انجام فعلی مشکوک به بر هم زدن و تخطی از قواعد کلی اخلاق بشری از جمله «پولشویی» و «اختلاس» نیست. چرا که اگر چنین بود، بر اساس این «مغالطه» که خود را «استدلال» جا می‌زند، عوامل کشتار ۶ میلیون انسان در کشتارگاه‌های حکومت نازی و عوامل نسل کشی مسلمان‌ سربرنیتسا نیز می‌بایست در دادگاه‌های نورنبرگ و لاهه تبرئه می‌شدند. چرا که نسل‌کشی‌ها و کشتارهای جمعی و اعدام‌های فله‌ای و ...، معمولا در کنف «استقبال میلیونی» هواداران جریان‌های خودکامه و نژادپرست و... صورت می‌گیرند.

دوم، «کلیه عوامل هنری این سریال نیز همچون سایر مردم، پس از شروع فیلمبرداری فصل دوم آن از اخبار مربوط به فراخوانده شدن تهیه‌کننده سریال به مراجع قضایی اطلاع حاصل کردند بی‌آنکه در جریان دقیق موضوع قرار گرفته باشند».

پاسخ:

الف-نوشتن «فراخوانده شدن تهیه‌کننده سریال به مراجع قضایی»، نمی‌تواند واقعیت «بازداشت» او را تلطیف کند.

ب- همین که در این متن اعتراف شده است « کلیه عوامل هنری این سریال.... پس از شروع فیلمبرداری فصل دوم... از اخبار اطلاع حاصل کردند بی‌آنکه در جریان دقیق موضوع قرار گرفته باشند»، خود دلیل کافی برای توقف ساخت سریال تا زمانی‌ست که عوامل بتوانند «در جریان دقیق موضوع قرار» گیرند.

سوم، «سوابق و پیشینه کاری عوامل هنری سریال «شهرزاد» بر اغلب ایرانیان علاقه‌مند به هنر نمایش پوشیده نیست. و به نیکی آگاهند که هنرمندان مزبور در زمره خوشنام‌ترین، شریف‌ترین و مستقل‌ترین افراد حرفه خویش محسوب می‌شوند و سالیان زیادی را صرف ساختن آثار ارزشمند فرهنگی و مردمی کرده‌اند».

پاسخ:

الف- ادعای «خوشنامی،شرافت و استقلال» با عدم پاسخگویی، بلاک کردن پرسشگران در شبکه‌های اجتماعی، انتشار پاسخ‌های کودکانه و بی‌سر‌و‌ته و سپس مخفی شدن و خود را از دسترس خارج کردن و پیغام‌های خصوصی مبنی بر «دست نگه دارید» دادن و...، در تضاد است.

ب- مشک آن است که خود ببوید،نه آنکه عطار گوید.

چهارم، «نص صریح قانون به همه ما یادآوری می‌کند مادامی که اتهامی از سوی مراجع ذی‌صلاح به اثبات نرسیده باشد، هرگونه پیش‌داوری در زمینه ابهامات موجود، فاقد وجاهت قانونی و مغایر با اصول اخلاقی و حقوق شهروندی است».

پاسخ:

الف- «نص صریح» ماده قانونی‌ای که به عوامل یک مجموعه اجازه می‌دهد با وجود بازداشت صاحب مجموعه و اقرار صریح شریک او بر «شبهه‌ناک» بودن سرمایه، به چرخش سرمایه مشکوک ادامه دهند، اعلام کنید.

ب-نص صریح قانون درباره پولشویی:«الف تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد. ب تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان کردن منشا غیرقانونی آن با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد. ج اخفاء یا پنهان یا کتمان کردن ماهیت واقعی، منشا، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه جایی یا مالکیت عوایدی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده باشد»- ماده ۲ قانون مبارزه با پولشویی (مصوب۶ بهمن۸۶).

پنجم، «بدون شک تمامی عوامل این سریال با تأسی به افکار حقیقت‌طلب و عدالت‌محور و ضمن به رسمیت شناختن اصل پرسشگری (و نه قضاوت و پیش داوری) صبورانه منتظر روشن شدن کلیه ابهامات و شفاف‌سازی کامل در این زمینه هستند».

پاسخ:

اگر چنین است و شما اصل پرسشگری را به رسمیت می‌شناسید، به اصل پاسخگویی نیز احترام بگذارید و به سوال زیر پاسخ دهید:

الف- آقای رضا کیانیان و خانم نغمه ثمینی پیش از این ادعا کرده بودند که برای سریال شهرزاد۲، «سرمایه‌گذار جدید» پیدا شده است. این ادعا در حالی‌ست که سید هادی رضوی، شریک محمد امامی در شهرزاد۱، در اظهارتی مورخ ۶ آذر۹۵ صریحا اعلام کرده است:« شهرزاد ۲قطعا با سرمایه آقای امامی ساخته می‌شود». حال سوال این است، آیا ادعای دو عضو «خوشنام‌، شریف و مستقل‌«این مجموعه «کذب» بوده است؟

اگر ادعای این دو عضو «خوشنام‌، شریف و مستقل‌« کذب نیست، نام سرمایه‌گذار جدید چیست و او از چه طریقی منابع مالی ادامه تولید این مجموعه را فراهم کرده است؟

اگر ادعای این دو عضو «خوشنام‌، شریف و مستقل‌« کذب است، و این مجموعه کماکان به ادعای آقای رضوی «قطعا با سرمایه آقای امامی ساخته می‌شود»، منابع مالی تامین هزینه فصل دوم و دستمزدهای یک میلیارد و دویست میلیونی و ۹۰۰میلیون تومانی آن، از چه طریقی از سوی آقای امامی و به میانجی چه فعالیت سالم اقتصادی‌ای تامین شده است؟

ب- با ادامه دادن به ساخت سریال، دقیقا چه چیزی را «صبورانه» انتظار می‌کشید؟

ششم، «متاسفانه این اولین باری نیست که در جامعه این سال‌های ما، یک اثر هنری پس از موفقیت‌های چشمگیر داخلی و خارجی، اینگونه آماج حملات قرار می‌گیرد».

پاسخ:

سریال شهرزاد به دلیل خودگویی و خوداظهاری «روابط عمومی»اش مبنی بر «موفقیت‌های چشمگیر داخلی و خارجی»، «آماج حملات» قرار نگرفته، بلکه به دلیل ابهامات گسترده در خصوص ارتباط این «اثر هنری»(به ادعای خود) با «فساد مالی صندوق فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش»، مورد «پرسش» قرار گرفته است.

هفتم، «سخن آخر اینکه عوامل سریال «شهرزاد» برای رفع هرگونه شبهه و سوتفاهم، رسما اعلام می‌دارند که در خصوص وقایع پیش آمده تابع رای و نظر نهایی مراجع قضایی بوده، و به نشانه مسؤلیت‌پذیری نسبت به میلیون‌ها مخاطب ارزشمند این سریال در اقصی نقاط دنیا، و تعهد نسبت به باورهای حرفه‌ای خودشان تا اطلاع ثانوی به تولید سریال ادامه داده، و مطابق نص صریح قانون عمل خواهند کرد».

پاسخ:

اصولا « برای رفع هرگونه شبهه و سوتفاهم»، نمی‌توان «تا اطلاع ثانوی به تولید سریال ادامه داد» بلکه باید آنرا «تا اطلاع ثانوی متوقف کرد» تا حقیقت روشن شود.

و حال سخن آخر ما:

به اطلاع کلیه عوامل مجموعه شهرزاد، اعم از روابط عمومی و «خوشنام‌ترین»ها و «شریف‌ترین»ها و «پشت‌پرده» و از دسترس خارج شده و غیره و ذالک می‌رساند که کمپین «نه به شهرزاد» تا توقف موقت ساخت این سریال برای مشخص شدن حقیقت، و با هدف جلوگیری از ضرر احتمالی بیشتر به حقوق حقه معلمان و دیگر شهروندان، به فعالیت خود ادامه خواهد داد و از این مرحله به بعد از «تمامی»(تاکید می‌شود:تمامی) ظرفیت‌های حقوق «شهروندی» در راستای این مهم استفاده خواهد کرد.

همچنین محمد آقازاده، یکی دیگر از فعالین این کمپین نوشت:

هنرمندی بسیاری می خواهد که روابط عمومی یک سریال به کمپن نه به شهرزاد پاسخ بدهد ولی یک جمله در مورد پرسش های فراوانی که در مورد منابع مالی [...] این سریال کلمه یی جواب دهد و البته در فرهنگ ما سکوت علامت تائید همه این شبهه هاست . آنها می گویند به احترام مردم شریف و صدیق مردم ایران که از خرید دی وی دی های حلال استقبال کردند به ساخت شهرزاد ادامه می یابد . البته فرهنگیان غارت شده جز مردم شریف نیستند و طبیعی است که اموال لابد بی شریفان فرهنگی به غارت برود مهم نیست.البته اصلا ما آنقدر بدبین نیستیم اعلام کنیم که مردم شریف اسم مستعار دستمزدهای میلیاردی است و در غیر این صورت این دستمزدها را می ریختند به صندوق ذخیره فرهنگیان تا نشان می دادند چقدر بخاطر رضایت مردم و نه منابع مادی کار می کنند ولی غیر ممکن است آنها این کار را بکنند ، مدیران ارشد هم وقتی پست های بالا را احراز می کنند می گویند بخاطر تکلیف شرعی این سمت را پذیرفته اند و هیچ چشم داشت دیگری ندارند ولی وقتی پای حقوق نجومی به میان می آید می گویند سهم شان را از سفره انقلاب برداشته اند . گذشتن از پولهای میلیاردی آسان نیست . ولی پول را با آبرو تاخت زدند معامله یی است که این روزها هواداران بسیاری دارد . این کمپن با این جوابیه قویی تر و پیگیرتر پرسش هایش را پی می گیرد تا در تاریخ بماتد شبه هنرمندان آگاهانه بخاطر پول نام خود را در لیست غارتگران ثبت کردند آنهم بعنوان حاشیه نشین،


جامعه سینما :محمد آقازاده در کانال تلگرامی خود نوشت: چرا نه به شهرزاد را رها نمی کنیم . جوابش را می نویسم .روزنامه نگار با خواست شفافیت و اطلاع رسانی آزاد در حقیقت کارش مراقبت فعال و بی وقفه  از همه  سیاستمداران،مدیران ،هنرمندان ، اندیشمندان و تمام کسانی است که قدرت تاثیرگذاری در جامعه را دارند و حتی روزنامه نگاران وظیفه دارند از هم مراقبت کنند تا در دام فساد نیفتند, سود این مراقبت در نهایت به نفع جامعه می شود و فقر و فلاکت از یک طرف و ثروتهای نجومی از طرف دیگر نشان می دهد این مراقبت انجام نشده است .

امروز کمپین نه به شهرزاد می خواهد ضمن احقاق حق معلمان و غارت شده ها از حرمت هنرمندان دفاع کند . پول زده گی شخصیت هنرمند را تغییر می دهد ، چشمه خلاقیت اش را کور و  اسیر دست بوالهوسی صاحبان سرمایه های باد آورده می کند و آنهم در کنار سانسوری که جلوی هر حرف اعتراضی سد می گذارد . آلوده شدن هنر و هنرمند مثل فساد در میان نخبگان فکری ، روزنامه نگاران و اساتید دانشگاه کل یک فرهنگ را اخته و با رواج فساد ، میان مایگی و حتی فرومایگی آینده کشور را بر باد می دهد . برخورد این کمپین طیبانه است و سلامت کل جامعه هنری را می طلبد که با شبیخون پولهای کثیف و سیاه از سریال سازی تا سینما ، از نمایش تا هنرهای تجسمی و موسیقی را در معرض تباهی قرار می دهند و روزی می رسد که دیگر نام هنرمند برای کسی حرمت نیاورد . سه دهه است صاحب این قلم هشدار می دهد و کسی نمی شنود . امروز خوشبختانه تک صداها تکثیر شده اند و هشدار را تبدیل به امر جمعی کرده اند . دست اندرکاران شهرزاد می توانند با شنیدن این هشدارها به صورت موقت و نمادین تولید شهرزاد دو را متوقف کنند تا با شفاف سازی منابع مالی حقیقت کاملا روشن شود و بعد تصمیم بگیرند کار را رها و یا ادامه دهند . اگر پولهای کثیف را مسترد کنند می توانند با پیش فروش سریال پولهای سفید مردم را وثیقه ادامه کارشان قرار دهند . در این صورت  همه می دانند هنرمند بخاطر فهم متعالی اش با کار طیبانه همراه است و اگر این اتفاق نیفتد بر ماست با شدت دادن به رفتارهایمان نگذاریم ویروس پولهای سیاه کل هنر را وادار به خودکشی خود خواسته کند.دادن هزینه در این این رفتار طبیانه کمترین کاری است که از ما بر می آید . تنها خواست ما ازآنها پاسخگویی کامل و بدون پرده پوشی است . حتی کار ما نقد این سریال نیست که در جای خودش لازم و ضروری است و به موقع و خارج از این گمپین به آن خواهیم پرداخت ، چرا که نقد کار فردی است و از ذهنیت خاص هر فرد خون و جان می گیرد


مطالب مرتبط با موضوعخبرآنلاین: حاشیه‌هایی که در ما‌ه‌های اخیر برای سریال «شهرزاد» به وجود آمده بود،‌ روابط عمومی این مجموعه را بر آن داشت تا پاسخی به این حواشی بدهد.
 
همزمان با تولید فصل دوم سریال «شهرزاد» ساخته حسن فتحی برخی حواشی دامن‌گیر این پروژه شد.

در پاسخ به مسائلی که در ماه‌های اخیر در حاشیه سریال پرطرفدار فتحی به وجود آمده بود، بیانیه ای از سوی روابط عمومی مجموعه منتشر و برخی شبهات و حواشی مطرح شده پاسخ داده شد.
 
پاسخ به حواشی اخیر «شهرزاد»
 
در ادامه متن ارائه شده از سوی سازندگان مجموعه می‌آید:

به دنبال پرسش‌ها و ابهاماتی که در چند هفته گذشته از جانب برخی ارباب قلم ، فعالان مدنی و اصحاب رسانه و علاقه‌مندان به سریال «شهرزاد» مطرح شده است، روابط عمومی این سریال توضیح چند نکته را وظیفه خود می‌داند:

1 - اقدام به ساخت فصل دوم سریال «شهرزاد»، با عنایت به استقبال میلیونی علاقه‌مندان از این سریال در داخل و خارج از کشور اتخاذ شده است.

2 - کلیه عوامل هنری این سریال نیز همچون سایر مردم، پس از شروع فیلمبرداری فصل دوم آن  از اخبار مربوط به فراخوانده شدن تهیه‌کننده سریال به مراجع قضایی اطلاع حاصل کردند بی‌آنکه در جریان دقیق موضوع قرار گرفته باشند.

3 - سوابق و پیشینه کاری عوامل هنری سریال «شهرزاد» بر اغلب ایرانیان علاقه‌مند به هنر نمایش پوشیده نیست. و به نیکی آگاهند که هنرمندان مزبور در زمره خوشنام‌ترین، شریف‌ترین و مستقل‌ترین افراد حرفه خویش محسوب می‌شوند و سالیان زیادی را صرف ساختن آثار ارزشمند فرهنگی و مردمی کرده‌اند.

4 - نص صریح قانون به همه ما یادآوری می‌کند مادامی که اتهامی از سوی مراجع ذی‌صلاح به اثبات نرسیده باشد، هرگونه پیش داوری در زمینه ابهامات موجود، فاقد وجاهت قانونی و مغایر با اصول اخلاقی و حقوق شهروندی است.

5 - بدون شک تمامی عوامل این سریال با تأسی به افکار حقیقت‌طلب و عدالت‌محور و ضمن به رسمیت شناختن اصل پرسشگری (و نه قضاوت و پیش داوری) صبورانه منتظر روشن شدن کلیه ابهامات و شفاف‌سازی کامل در این زمینه هستند.

6- متاسفانه این اولین باری نیست که در جامعه این سال‌های ما، یک اثر هنری پس از موفقیت‌های چشمگیر داخلی و خارجی، اینگونه آماج حملات قرار می‌گیرد.

جالب آن که سریال «شهرزاد» از روزهای ابتدای عرضه‌اش تا روزهای پایانی، به دلایل گوناگون حتی یک هفته بی‌حاشیه به خود ندیده است. هنرمندان سریال «شهرزاد» ضمن احترام به همه اذهان آزاده و اخلاق محور، تنها انگیزه‌شان برای ساخت فصل دوم کار، استقبال و همراهی وسیع مردم صادق و صدیقی است که حامیان اصلی سریال بوده و سختی‌های این مسیر را، بر آنها هموار کرده و می‌کنند.

7 - سخن آخر اینکه عوامل سریال «شهرزاد» برای رفع هرگونه شبهه و سوتفاهم، رسما اعلام می‌دارند که در خصوص وقایع پیش آمده تابع رای و نظر نهایی مراجع قضایی بوده، و به نشانه مسؤلیت‌پذیری نسبت به میلیون‌ها مخاطب ارزشمند این سریال در اقصی نقاط دنیا، و تعهد نسبت به باورهای حرفه‌ای خودشان تا اطلاع ثانوی به تولید سریال ادامه داده، و مطابق نص صریح قانون عمل خواهند کرد.


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
مجله اینترنتی سیمرغ شهر اخبار بازیگران بیوگرافی بازیگران اخبارسینمای ایران اخبار سینمای جهان اخبار تلوزیون ایران اخبار تلوزیون جهان اخبار موسیقی ایران اخبار موسیقی جهان


مجله اینترنتی سیمرغ شهر حذف
اخبار روز حذف
اخبارسینما حذف
اخبار موسیقی حذف
اخبارتلویزیون حذف
اخبار فناوری مصالب طنز وسرگرمی حذف
بیو گرافی بازیگران حذف
اخبار داغ سلبریتی های ایرانیx
بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایرانx
فرهنگ وهنر ایران
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان
Designed By Erfan Powered by Bayan